marcin1234.
19.06.2007 10:04
Mój nauczyciel historii z liceum jest wielkim niedowiarkiem. Podważ on wszystkie dogmaty i całe nauczanie kościoła. Przykłady:
-słowo "Kościół" w ewangelii pada tylko 2 razy i nie wiadomo czy Chrystusowi chodziło o taki Kościół jaki my znamy
- narodzenie Jezusa z Dziewicy oraz jego zmartwychwstanie to tylko mistyfikacja i niejako powtórzenie przez chrześcijan tego w co wierzyli starożytni persowie(chodzi o boga Mitrę, który również narodził się z dziewicy i miał zmartwychwstać)
-wszystkie dogmaty i prawdy wiary ,które zatwierdzono na soborach pierwszych wieków są tylko "wymyślone" w celu przeciwdziałania heretykom
-nauka Kalwina o predestynacji ma swoje podstawy we wszechmocy Boga ,który do końca zna los każdego człowieka i wie czy będzie on zbawiony czy potępiony.
Proszę o odpowiedz na te zagadnienia
Z Bogiem.
1. Słowo Kościół pada w Biblii wiele razy. Wystarczy posłużyć sie jednym z programów przeszukujących tekst Biblii, żeby to zobaczyć:
Mt 16, 18; Mt 18, 17; Dz 5,11; Dz 8,1; Dz 8,3; Dz 9, 31; Dz 11, 22; Dz 11, 26 i w Dziejach Apostolskich jeszcze wielokrotnie. Dalej Rz 16, 4-5.16.23; 1Kor 1,2; 1 Kor 4, 17... I jeszcze wiele wiele razy.
O jaki Kościół chodziło Chrystusowi? Ano o Kościół zbudowany na Apostołach. Wiec i na ich następcach. Szczegóły wykształciły sie już w ciągu wieków...
2. Mitra miał urodzić sie z dziewicy i miał zmartwychwstać. Nie wiadomo czy istniał. Chrystus był postacią historyczną. To żywy, a nie mityczny człowiek, o którym twierdzi sie, ze narodził sie z dziewicy, umarł i zmartwychwstał. Czy narodził się z Dziewicy nie da się sprawdzić. Ale o jego śmierci napisali nawet niechrześcijanie. Oczywiście nie wierzyli, że zmartwychwstał. Ale to akurat przy argumencie, że chrześcijanie wzorowali sie na Mitrze nie ma żadnego znaczenia. Im chodziło o prawdziwą postać, nie legendę.
Jeśli z czegokolwiek tak naprawdę korzystali pierwsi chrześcijanie, to ze... Starego Testamentu. Bo Jezus i jego uczniowie ukształtowali się w Izraelu. I chrześcijaństwo jest kontynuacją religii Mojżesza, a nie Mitry...
3. Dogmaty rzeczywiście były ogłaszane w kontekście pojawiających się herezji. Ale nie były wymyślane. W obliczu jakiejś nowej nauki chrześcijanie starali się odczytać, jak do tej pory nauczano, jak mówi Tradycja. Ogłaszanie dogmatów służyło w odczuciu owych chrześcijan właśnie przeciwstawianiu się nowinkom, a nie ich tworzeniu.
4. Co do polemiki z Kalwinem... Na temat wszechwiedzy Boga i wolności człowieka jest na naszej stronie krótki artykuł. Kliknij
TUTAJ J.