anusia 20.05.2007 19:04

słyszę, że skargi pisane do kurii np. na proboszcza są odrzucane, jeśli są anonimowe. Czy to do końca jest w porządku? w mojej parafii każdy, kto "naraża się" proboszczowi dowiaduje się wkrótce- od osób trzecich oczywiście - że jest poganinem, że jest potępiony, itd. pozostaję nam po prostu nie pisać skarg, skoro wszystkie podpisane wracają do proboszcza. Czy więc nie byłoby bardziej w porządku chociaż PRZECZYTAĆ skargi anonimowe?
Albo odsyłać je proboszczowi(bo to jest konieczne, wiem - każdy ma prawo wiedzieć, co o nim mówią) bez nazwisk tych, którzy sie skarżą?
drugie moje pytanie dotyczy tematu poruszanego już w "Gosciu Niedzielnym" : jak często proboszcz może opuszczać parafię? Ks. Biskup odpowiedział bardzo ogólnikowo a ja chciałabym wiedzieć dokładnie. Bo to, że ksiądz ma miesięczny urlop wiedzą wszyscy. Co, jeśli wyjeżdża raz na miesiąc albo częściej? kiedy więcej go nie ma niż jest?
Przepraszam za tak przykre pytania, ale sytuacja w mojej parafii dawno przestała być normalna.

Odpowiedź:

Wszystko zależy od konkretnego człowieka. Niektórzy anonimy czytają, inni nie. I trudno im się dziwić. Często anonimy to stek pomówień.

Czy należy listy ze skargami odsyłać zainteresowanemu? To szansa na naprawienie sytuacji. Dzięki temu ktoś, kto postępuje źle, ma okazje przemyśleć swoje postępowanie. Czy ewentualne złośliwe uwagi z jego strony nie są stosunkowo małą ceną, jaką trzeba zapłacić dla osiągnięcia większego dobra?

W sprawie rezydowania proboszcza w parafii prawo kanoniczne stanowi (kanon 533):


§ 1. Proboszcz ma obowiązek rezydować w domu parafialnym w pobliżu kościoła. W szczególnych wszakże przypadkach, mając na uwadze słuszną przyczynę, ordynariusz miejsca może zezwolić, aby gdzie indziej zamieszkał, zwłaszcza w domu wspólnym dla wielu kapłanów, jeśli zostanie zabezpieczone właściwe i odpowiednie wykonanie parafialnych zadań.

§ 2. Jeśli czego innego nie domaga się poważny powód, wolno proboszczowi każdego roku opuścić parafię z racji wakacji najdłużej przez miesiąc, czy to ciągły, czy to z przerwami. Nie wlicza się do niego rekolekcji, odbywanych jeden raz w roku. Gdy proboszcz opuszcza parafię na ponad tydzień, obowiązany jest powiadomić o tym ordynariusza miejsca.

§ 3. Biskup diecezjalny powinien wydać przepisy, aby pod nieobecność proboszcza zabezpieczyć pieczę duszpasterską w parafii przez kapłana wyposażonego w potrzebne uprawnienia.

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg