BARI 26.04.2007 09:28

1.Dlaczego Kościół jest przeciwny karze śmierci, która kończy jedynie życie doczesne człowieka (unicestwia ciało, ale daje szanse na zbawienie duszy), a dopuszcza ekskomunikę, która może przekreślić życie wieczne (tj. przesądzić o niemożności zbawienia duszy)?
Czyli dlaczego dopuszcza się karę surowszą pod względem ostatecznych konsekwencji?
Czy katolik może być za stosowaniem kary śmierci? Jeżeli tak, to w jakich okolicznościach?
2.Dlaczego chrztu udziela się w kościele rzymsko-katolickim małym dzieciom, a więc osobom nie mogącym świadomie i odpowiedzialnie podejmować własnej decyzji?
Dlaczego chrzci się małe dzieci, udziela nieświadomym dzieciom Komunii Św., bierzmuje niedojrzałą młodzież?
Czy w myśl zasady - udzielić wiernym sakramentów, a Duch Św. niech się martwi, jakoś to będzie?
3.Jak należy rozumieć określenie „Bojaźń Boża”
4.Czy „Apokalipsa Św. Jana” nie powinna mieć poprawnie tytułu „Apokalipsa według Św. Jana” tak, jak ewangelie są według poszczególnych czterech ewangelistów.
Przecież w Prologu czytamy, że jest to „objawienie Jezusa Chrystusa”

Odpowiedź:

1. Kościół nie jest absolutnie przeciwny karze śmierci. Kara śmierci może być dopuszczalna jako konieczna obrona społeczeństwa przed kimś, kto mu zagraża. Oczywiście taką karę może nałożyć tylko uprawniona władza, po upewnieniu się, na ile leży to w jej możliwościach, co do winy sprawcy i tylko w przypadku, jeśli nie istnieje inny sposób ochrony społeczeństwa. Te warunki muszą być spełnione łącznie, żeby można było mówić o jej dopuszczalności.

Kara śmierci nigdy nie może być zemstą ani wymierzeniem ludzkiej sprawiedliwości. W opinii Jana Pawła II i Benedykta XVI obecnie taka konieczność nie istnieje.

Ekskomunika nie przekreśla nadziei na życie wieczne. Przekreśla ją grzech ciężki, który był jej podstawą, o ile człowiek się nie nawróci. Ekskomunika jest karą naprawczą - ma na celu skłonienie człowieka do nawrócenia, pokazanie mu jak wielkie jest zło, które popełnia.

2. O chrzcie dzieci przeczytaj TUTAJ

Warunkiem dopuszczenia do Pierwszej Komunii powinna być świadomość dziecka - co najmniej taka, by umiało odróżnić Ciało Chrystusa od zwykłego chleba. Praktyka wskazuje, że pięcioletnie dzieci można do Pierwszej Komunii przygotować, trudno więc mówić o nieświadomości, chyba że ktoś z tym przygotowaniem "nawalił".

Bierzmowanie jest sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej. Młodzież jest do niego przygotowywana. Za to, w jaki sposób, odpowiada przede wszystkim sama młodzież, rodzice i osoby przygotowujące. Jeśliby uczynić warunkiem sakramentu bierzmowania ogólnoludzką dojrzałość człowieka (jak to oceniać?), to należałoby go odmówić wielu ludziom już bardzo dorosłym...

I jeszcz jedno. Sakramenty są po to, żeby wiarę dawać (chrzest) i umacniać (komunia, bierzmowanie). Nie muszą do nich przystępować tylko doskonale ukształtowani święci...

3. Na temat bojaźni Bożej przeczytaj TUTAJ

4. Apokalipsa to inaczej objawienie. Objawienie św. Janowi. Mówimy na przykład o objawieniach św. Faustyny, mimo że to nie Faustyna się objawiła, ale Jezus Chrystus Faustynie. W przypadku Apokalipsy należy zastosować tę samą formę...

JK

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg