Mm. 16.04.2007 11:42

Szczęść Boże, mam kilka pytań.

1. a) Czy Post Eucharystyczny liczony jest 1 godzinę przed przystąpieniem do Komunii Świętej, czy 1 godzinę przed rozpoczęciem Mszy Świętej?

b) Czy jeżeli „przypadkiem” wejdzie się do kościoła w środku Mszy Świętej (np. będąc na wycieczce), a pół godziny wcześniej jadło się coś lub żuło gumę (bo nie wiedziało się, że akurat będzie Msza Św.) to czy wtedy nie należy przystępować do Komunii Św.?

2. Jak należy się zachowywać w kościołach innych wyznań zwiedzając je na wycieczkach (np. kościele greckokatolickim, ewangelickim itp.) – sytuacje takie głównie spotyka się na wycieczkach zagranicznych przy zwiedzaniu kościołów, cerkwi, jako zabytków. Chodzi mi o zachowanie typu przyklęknięcie, modlitwa (bo np. grekokatolicy wierzą w tego samego Boga; jak w innych przypadkach?).

3. Jak zachowywać się wobec ludzi, którzy żyją w grzechu – opiszę sytuację hipotetyczną. Przykładowo mój znajomy okazuje się homoseksualistą i żyje w grzechu (wiąże się z drugim mężczyzną). Mówię mu jakie jest stanowisko Kościoła, co ja o tym myślę (że to grzech), ale on nie rezygnuje z takiego życia i wybiera taką drogę. Poza tym jest bardzo dobrym człowiekiem, przyjacielem, z jego partnerem, którego znam jest podobnie. Kościół nie potępia ludzi tylko ich czyny – jak się wobec tego wobec nich zachowywać? Nadal się przyjaźnić (mimo mojego stanowiska dokonują innego wyboru i nie mam na to wpływu), czy co jakiś czas namawiać do zmiany postępowania (przypominać o moim stanowisku, co w konsekwencji może prowadzić do urwania się znajomości, czy może z założenia urwać kontakt (mimo wcześniejszej przyjaźni)? Podobną sytuacją może być, gdy moja przyjaciółka chce się związać z rozwodnikiem – jak wobec niej postępować, gdy mimo świadomości grzechu (mimo mojej argumentacji) chce się z rozwodnikiem związać, bo uważa, że to dobry człowiek (czemu ja zaprzeczać też nie mogę) i dla niego decyduje się na życie bez sakramentów (wybiera miłość do niego mając świadomość konsekwencji w Kościele)?

Bardzo dziękuję za poświęcony czas i pracę (i za istnienie tego serwisu), pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedź:

1. a) Post eucharystyczny obowiązuje godzinę przed przyjęciem komunii.
1. b) Post eucharystyczny należy zachowywać także w takich okolicznościach. Z tym ze żucie gumy, zwłaszcza w celach higienicznych, nie jest przyjmowaniem pokarmu. Podobnie jak picie wody...

2. Zawsze należy dostosować sie do zwyczajów panujących wśród wyznawców danego wyznania czy religii, z zachowaniem świadomości, że się jest katolikiem. Ewangelicy i prawosławni nie przechowują Najświętszego Sakramentu, więc nie ma problemów z przyklękaniem. Jeśli to jest świątynia greckokatolicka, to zobacz, czy widzisz gdzieś zapaloną wieczną lampkę. Tam przyklęknij...

3. Pewna kobieta opowiadała kiedyś o swoim teściu, który przestał chodzić do Kościoła. Bardzo to bolało całą rodzinę. Także ją i jej męża. Po latach człowiek ów w końcu wrócił wrócił do Kościoła i pojednał się z Bogiem. Powiedział wtedy, że w tym kroku najbardziej pomogła mu właśnie postawa tej kobiety i jej męża. Cały czas widział, że bardzo im zależy, by zaczął chodzić do Kościoła, a jednocześnie nie wypominali mu tego, że nie chodzi.

Podobnie należy postępować w sytuacji, gdy widzisz czyjeś trwanie w grzechu. Daj mu jakoś delikatnie odczuć, że jego postępowanie uważasz za niewłaściwe, a jednocześnie nie odwracaj się od niego. Konkretnych wskazań trudno udzielić, bo wszystko będzie zależało od okoliczności: jak bliska jest to osoba, jakie są wasze relacje. Trzeba w tym wiele wyczucia i taktu...

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg