Elka
11.04.2007 19:07
Witam,
mam pytanie związane z Chrztem. Podstawowe wymogi stawiane rodzicom chrzestnym są mi znane. Jako że zdania są podzielone, chcę zapytać, czy rodzice chrzestni mają formalny obowiązek przedłożyć przed ceremonią zaświadczenie o odbytej spowiedzi oraz czy mają obowiązek przystąpić do Komunii Świętej w czasie tejże ceremonii ?
Ponadto, czy są jakieś ograniczenia wiekowe lub sugestie z tym związane? Proszę o skomentowanie faktu, że na rodziców chrzestnych wybrane zostały osoby będace rówiesnikami dziadków dziecka.
Z góry dziękuję za odpowiedz.
Pozdrawiam, Elżbieta
Odpowiedź:
W prawie kanonicznym nie ma wymogu przedstawiania zaświadczeń o odbytej przez chrzestnych spowiedzi. Ale może to być jakiś wymóg prawa diecezjalnego czy samego proboszcza. Bo rzeczywiście, w prawie jest ogólny wymóg, by rodzice chrzestni prowadzili życie zgodne z wiarą... (Kanon 874§ 1. Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto: (...) 3° jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić (...))
Nie ma górnej granicy wieku, do której można obowiązku chrzestnego się podjąć. Trudno wyznaczyć do tego kogoś, kto stoi nad grobem. Ale bycie w wieku dziadków dziecka (dziadkowie mogą mieć 40 lat) nie jest tu przeszkodą...
J.