Martin
14.03.2007 08:29
Do fragmentu odpowiedzi na pytanie maggi z 2007-02-09 22:21:21, który brzmiał:
'Należy też opamiętać, że w Kościół z natury swej, z decyzji samego Jezusa Chrystusa, jest hierarchiczny.'
Ja sam nie mam co do tego żadnych wątpliwości, ale wiele osób (także chrześcijan, ale niekoniecznie katolików, z którymi się stykam) ma. Czy mógłbym prosić o zebrane odnośniki do Pisma Świętego, które tą hierarchiczność uzasadniają?
Odpowiedź:
Nic prostszego: fakt, że Jezus miał wielu uczniów, a wybrał 12 Apostołów, fakt że szczególną władzę powierzył Piotrowi, że po śmierci Judasza na jego miejsce do kolegium w 12 wybrano Macieja (znak, że mieli świadomość bycia pewnym kolegium). No i sporo tekstów ukazujących mnogość różnych powołań w Kościele. Na przykład:
"I On ustanowił jednych apostołami, innych prorokami, innych ewangelistami, innych pasterzami i nauczycielami (Ef 4, 11)"
Mocą bowiem łaski, jaka została mi dana, mówię każdemu z was: Niech nikt nie ma o sobie wyższego mniemania, niż należy, lecz niech sądzi o sobie trzeźwo - według miary, jaką Bóg każdemu w wierze wyznaczył. Jak bowiem w jednym ciele mamy wiele członków, a nie wszystkie członki spełniają tę samą czynność - podobnie wszyscy razem tworzymy jedno ciało w Chrystusie, a każdy z osobna jesteśmy nawzajem dla siebie członkami. Mamy zaś według udzielonej nam łaski różne dary: bądź dar proroctwa - [do stosowania] zgodnie z wiarą; bądź to urząd diakona - dla wykonywania czynności diakońskich; bądź urząd nauczyciela - dla wypełniania czynności nauczycielskich; bądź dar upominania - dla karcenia. Kto zajmuje się rozdawaniem, [niech to czyni] ze szczodrobliwością; kto jest przełożonym, [niech działa] z gorliwością; kto pełni uczynki miłosierdzia, [niech to czyni] ochoczo. (Rz 12, 3-8)
J.