aga 18.12.2006 22:14

1. Czy to prawda, jak pisała raz gazeta Metro, że katolicy zawierający ślub z osobą innego wyznania są niesłusznie zmuszani do wychowywania dzieci po katolicku, gdy tymczasem prawo wymaga jedynie przyrzeczenia od katolika, że „zrobi wszystko”, by dzieci były katolikami”? A właściwie to jaka jest różnica między tymi dwiema sprawami?
2. Czy to prawda, że w przypadku ślubu z wyznawcą innej religii nie zawiera się małżeństwa podczas mszy, ale podczas nabożeństwa? Jakie to jest nabożeństwo I jak ono wygląda?
3. Chrzestną mojego bratanka została pewna prawosławna dziewczyna. Jakiś czas temu dowiedziałam się od księdza, że osoba innego wyznania nie może być chrzestną w kościele katolickim, a ona została jedynie świadkiem. Czyli mam rozumieć, że mój bratanek nie ma chrzestnej?
4. Czy jeżeli jestem że tak powiem osobą, która nie do końca uznaje Boga I jego prawa I nie chodzę do spowiedzi I komunii, to czy jeśli mam w życiu szczęście to czy może być to spowodowane ingerencją Boga czy raczej szatana?
5. Czy to prawda, że katolicy na II Soborze Watykańskim uznali, iż przy pisaniu Biblii Bóg posługiwał się człowiekiem jako narzędziem żywym, to znaczy wraz z jego wiedzą i brakiem wiedzy, toteż mogą w Biblii występować pewne błędy

Odpowiedź:

1. Kodeks Prawa Kanonicznego mówi tak:
„Strona katolicka winna oświadczyć, że jest gotowa odsunąć od siebie niebezpieczeństwo utraty wiary, jak również złożyć szczere przyrzeczenie, że uczyni wszystko, co w jej mocy, aby wszystkie dzieci zostały ochrzczone i wychowane w Kościele katolickim”

Nie wiem, jaki to artykuł, nie wiem też, kto według „Metra” zmusza tych nieszczęsnych ludzi ;) Wiem za to, że przyrzekali.

2. Tak to prawda – jeśli mówimy rzeczywiście o innej religii, a nie o innym wyznaniu. Tutaj możliwości jest kilka, więc trudno wszystkie rozpatrywać. Odpowiednie przepisy podane są w „Obrzędach sakramentu małżeństwa dostosowanych do zwyczajów diecezji polskich”

Zobacz też TUTAJ (punkt 3.3)

3. Rzeczywiście, rodzice chrzestni powinni być katolikami. Przy czym nie musi być ich dwoje. Jednak według norm Kosciola katolickiego, może zostać dopuszczony do funkcji rodzica chrzestnego członek Kosciola prawoslawnego - oczywiście pod warunkiem, że bedzie też przynajmniej jeden chrzestny, który jest katolikiem. Gdy natomiast chodzi o ewangelików, to może on być dopuszczony razem z chrzestnym katolickim, ale nie jako chrzestny tylko tzw. "świadek chrztu" (Dyrektorium ekumeniczne 98).

4. Bóg pragnie doprowadzić człowieka do zbawienia, szatan wręcz przeciwnie. Do czego prowadzi to Twoje „szczęście”?

5. Owszem, o natchnieniu Pisma Świętego mówi Konstytucja dogmatyczna o Objawieniu Bożym Dei Verbum Soboru Watykańskiego II. Bezbłędność i nieomylność Pisma Świętego odnosi się tylko i wyłącznie do prawd wiary. Pozostałe wypowiedzi (na przykład natury przyrodniczej czy historycznej) wyrażają stan wiedzy czasów, w których powstawały.

M.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg