S. 06.12.2006 08:31

Niech bedzie pochwalony Jezus Chrystus. Mam dwa pytania;
1. Jak bylam mala to wraz z moja ciocia, ktora jest w moim wieku wymyslilysmy zabawe, ze bedziemy udawac chlopaka i dziewczyne i bedziemy sie dotykac w miejscach intymnych. Tak tez zrobilysmy. Obie mialysmy wtedy po 4 moze 5 lat i nie wiedzialysmy wtedy, ze to grzech, czy w takim wypadku,
gdy przypomnialo mi sie to prawie po 20 latach powinnam to wyznac na spowiedzi? Przeciez nie zdawalysmy sobie sprawy z tego, ze popelnamy grzech...
2. Jestem po slubie cywilnym. W lipcu 2007 roku wraz z moim mezem bedziemy zawierac sakrament malzenstwa w Kosciele. Wydaje mi sie, czuje tez potrzebe spowiedzi generalnej. Czy wystarczy jak pojde do spowiedzi 2 tygonie przed slubem i w konfesjonale powiem ze bede zawierala zwiazek malzenski i chce przystapic do spowiedzi generalnej? I czy mam mowic, ze mam juz slub cywilny? Czy na taka spowiedz trzeba umawiac sie wczesniej? Czy spowiedz generalna mozna odprawic z kilku lat (8-10)czy tez trzeba z calego zycia?
Serdecznie dziekuje za odpowiedz
Bog zaplac...

Odpowiedź:

1. Skoro nie zdawałyście sobie z tego sprawy, nie musisz się z tego spowiadać. Jednak czasem lepiej wspomnieć o czymś, co grzechem nie było, a niewyznanie czego mogłoby powodować u Ciebie powracające wątpliwości i jakiś dyskomfort.

2. Na spowiedź generalną lepiej umawiać się wcześniej. Przede wszystkim i Ty, i spowiednik musicie dysponować odpowiednią ilością czasu. Ale oczywiście nie jest to konieczne. Byle ksiądz rzeczywiście miał trochę więcej czasu (czyli nie podczas Mszy). Warto również czasem przemyśleć wybór księdza – niekoniecznie musi to być pierwszy ksiądz siedzący w konfesjonale. Dwa tygodnie przed ślubem to może być trochę za późno. Chyba nie warto sobie dodawać kolejnych stresów w tym gorącym okresie ;)

O ślubie cywilnym powiedzieć musisz, o ile mieszkaliście razem. Za to spowiedź generalna nie musi być z całego życia – może być z okresu od poprzedniej generalnej lub po prostu jakiegoś wybranego. Ważne oczywiście, żeby obejmowała cały przedział czasu od ostatniej ważnej spowiedzi.

M. i J.