Monika 25.10.2006 18:44

Pozdrawiam Odpowiadającego, gratuluję cierpliwości i dziękuję za odpowiedzi udzielane wszystkim, z których często i ja dużo czerpię.
Moje pytania:
1. Interesuje mnie symbolika ikon. Proszę o jakiś link.
2. Moja córka działająca w Oazie Młodzieży chciałaby podjąć Krucjatę Wyzwolenia Człowieka. Proszę o informacje jak to dokładnie jest wtedy z abstynencją? Mam na myśli np. herbatę z rumem, czekoladki z alkoholem, leki na bazie alkoholu. A okazjonalna lampka wina, noworoczny toast? Czy wesele musi mieć bezalkoholowe? Czy jest to zobowiązanie na całe życie? A jeśli potem zmieni zdanie?
Dziękuję i pozdrawiam. Z Bogiem.

Odpowiedź:

1. Na stronach (http://www.cerkiew.pl/prawoslawie/galeria_ikon.php) cerkwi jest galeria ikon. Niektóre z nich mają także opisy. Być może niebawem pokaże się ich więcej. W naszy serwisie poświeconym ekumenizmowi znajdują się artykuły poświecone symbolice niektórych ikon.

a) Ikona Bożego Narodzenia:.

a) Ikona Chrzestu Pańskiego:.

b) Ikony na Wielki Tydzień:.

c)
Ikona Przemienienia Pańskiego:.

d) Ikona zaśnięcia Matki Bożej:.

2. Informacje można zapewne znaleźc na stronie Krucjaty TUTAJ . Jeśli nic od dawnych czasów się nie zmieniło, to abstynencja nie dotyczy leków na bazie alkoholu (byłoby to zreszta dziwne) a także słodyczy nasączanych alkoholem (niewielkie ilości). Herbata z rumem już raczej nie wchodzi w grę, bo może już go być sporo. W Krucjacie chodzi z t jednej strony o wyrzeczenie, ale z drugiej także o przeciwstawienie się przymuowi picia, pijackiemu obyczajowi. Zażywanie leków czy jedzenie słodyczy nie jest elementem owego przymusu...

J.