aga 22.10.2006 23:32

1. Próbowałam poszukać odpowiedzi na pytanie czy powinno się chrzcić małe dzieci? Bo z tego co wiem w Biblii są na ten temat sprzeczne informacje np. cytaty "pozwólcie dzieciom przyjść do mnie" świadczą o tym, iż powinno chrzcić się już małe dzieci, a w innym miejscu pisze, że człowiek powinien najpierw głęboko uwierzyć, później zaś przyjąć chrzest. Podobno Kościół boi się, że ludzie zmarli bez chrztu mają utrudnioną drogę do zbawienia, bo "kto nie odrodził się na nowo z wody i z Ducha Św. nie może wejść do Królestwa niebieskiego". Czy ten cytat może być potwierdzeniem, że osoby zmarłe bez chrztu zostają potępieni, albo że istnieje coś jeszcze między niebem a piekłem? Czytałam artykuł Jacka Salija na temat dzieci zmarłych bez chrztu, tyle, że nie przytacza on zbyt wielu cytatów, a szczególnie tych o których pisałam wcześniej.

2. Istnieje taki Kościół zwany grekokatolickim, w tym Kościele kapłani mogą mieć żony więc dlaczego kapłani rzymsko - katoliccy nie mogą mieć żon. Zawsze myślałam, że główną różnicą między katolikami, a innymi wyznaniamu jest celibat? A okazuje się, że kapłani grekokatoliccy też nazywani są katolikami.

3. Mam pytanie co do zabaw w piątki. Czy nie jest to grzechem, jeśli chodzę na zajęcia tańca, albo tańcze sobie przy muzyce w domu, bo z tego co wiem w piątki nie powinno się tańczyć ani bawić?

4. A co zrobić jeśli ktoś jest muzykiem, bo wtedy siłą rzeczy musi siłą rzeczy dawać w piątki koncerty i występować, a tym samym namawia innych do grzechu? Czy jeśli muzyk daje koncerty w niedzielę to można to uznać za pracę?
5. Ostatnio na ulicy pewien pan wręczył mi za darmo małą niebieską książeczkę z napisem Nowy Testament. Podejrzewam, że nie jest to wydanie katolickie i nie wiem czy nie jest trochę pozmieniane. Nie wiem do końca co powinnam z nim zrobić, bo trochę głupio jest ją wyrzucić, jest to w końcu jakieś Pismo Święte i choć chyba innej religii, to chyba należałoby mieć do niego szacunek?

Odpowiedź:

1. Na temat chrztu niemowląt lepiej przeczytać inny artykuł o. Jacka Salija. Zobacz TUTAJ

2. Celibat to tylko kwestia pewnej dyscypliny, nie wiary. I dlatego w jednym Kościel katolickim różne Kościoły mają w tym względzie odmienne tradycje.

3. Taniec w samotności trudno uznać za udział w zabawie. Podobnie kurs tańca. Też raczej nie jest zabawą.

4. Koncert to pojęcie dość szerokie. Chodzi o koncert muzyki poważnej czy zespołu, przy którego muzyce się tańczy? Bo to drugie chyba już można za zabawę uznać...

Koncertujący w niedzielę nie popełniają grzechu. Zajęć tego typu nie uważa się za zakłócanie niedzielnego odpoczynku. Podobnie jak pracy w restauracji. Należy tylko zadbac, by mieć dla siebie i rodziny jakiś inny dzień...

5. Mała niebieska ksiażęczka to najczęściej Pismo wydawane przez Gedeonitów. To protestanckie tłumaczenie. Nie ma w nim nic złego, jest po prostu nieco inne. Na pewno nie należy go wyrzucać na śmietnik.

J.