zaba 03.08.2006 12:38

1. Odchudzam się ze względów estetycznych. Czy jest moralne ofiarowanie wyrzeczeń w jedzeniu za dusze czyśćcowe i jednoczesnie proszenie ich o wstawiennictwo u Boga zeby mi się udało schudnąć? Dodam że uważam na to aby atrakcyjny wygląd nie był dla mnie powodem do pychy i nie chcę poniżać tych mniej atrakcyjnych.

2. Szkoda mi bardzo ludzi którzy cierpią w czyśćcu. Szkoda mi dlatego bo sama grzeszyłam i jednak grzeszę, choć staram się pilnować. Chciałabym im pomóc bo jak wyczytałam oni nic dla siebie zrobic nie mogą.
Pytam dlatego bo przeczytałam książkę "Królestwo Chrystusa i Królestwo Szatana"-ksążka jest pozytywnie zaopiniowana jako zgodna z nauką Kościoła- w którym dusze czyśćcowe prosiły ludzi o ofiarowanie im nawet drobnych rzeczy. Cytat ze strony 101, wyd. Michalineum 2004: "Powinniście wiedziec, ze wasze możliwości dobra są prawie niewyczerpane. Cokolwiek czynicie, wystarczyłoby to podnieść z planu naturalnego do nadprzyrodzonego poziomu łaski, z dodaniem intencji . Gdy zaś chodzi o sprawy nadprzyrodzone, jak Msza Św. celebrowana, lub uczestnictwo w niej, wystarczy również dodać intencję. Wyjscie na przechadzkę, załatwienie spraw, wszystko, co czynicie lub myślicie, czyńcie z miłości Bożej i dla ulżenia naszym duszom."
Teraz mam pytanie: Czy można ofiarować za nich całe swoje życie, swoje cierpienia, swoją trudną przeszłość, całą przyszłość (ufająć ze Bóg nie dopuści więcej niż znieść możemy), wszystkie starania ku lepszemu życiu. Chciałabym tak ogólnie skierowac swoje zycie ku dobremu dla tych dusz i dla zadowolenia Boga, bez męczących szczegółów typu: idę na spacer, to za sw. dusze czyśćcowe, jem obiad , to za sw. dusze czyśćcowe, ide spać, to za św. dusze czyśćcowe itd. Musiałabym cały dzien powtarzac co chwila "to za sw. dusze czysćcowe" co mnie męczy i przytłacza, więc dlatego chciałabym wiesc dobre zycie, starac się poprawiac dla tych dusz, nie robic źle ze względu na te dusze i żeby Pana Boga pocieszyć. Czy pan widzi jakieś przeciwwskazania ku takiemu postępowaniu, proszę o radę i dziękuję z góry.

Odpowiedź:

1. Moralne może i jest.... Tylko czy skuteczne... Bo swoje wyrzeczenia podejmujesz zasadniczo dla schudnięcia, nie dla dusz cierpiących w czyśćcu. Z drugiej stronych czasem odchudzanie się jest wyrazem roztropnej troski o zdrowie, nie tylko o wygląd. Wtedy jest szukaniem dobra, którego osiągnięcie jest związane z wyrzeczeniem... Trudno to jednoznacznie rozstrzygnąć...

2. Możesz wzbudzić w sobie intencję ofiarowania wszystkiego w intencji dusz czyśćcowych. Bóg już będzie wiedział co dla Niego ma wartość, a co nie... Bo na pewno wielką wartość będzie miało, że próbujesz dla nich prowadzić jak najlepsze życie...

J.