Cofonsa 03.07.2006 05:08

Witam.

Chciałem zadać pytanie: jak się ma to:
zapytaj.wiara.pl/elementy/zapytaj01_01_2004_31_03_2004.doc
09.01.2004
Czy robienie frywolnych zdjęć do wyłącznie potrzeb prywatnych (w małżeństwie) jest grzechem ciężkim? Założenie: wykonywane są aparatem cyfrowym i pan z zakładu foto nie ma z nimi kontaktu (czyli nie jest narażany na zgorszenie).
W odpowiadającym rodzi się pytanie: po co to robić? Bo jedyne, co przychodzi mu do głowy, to myśl, że jest to praktykowanie ekshibicjonizmu... W takiej sytuacji mamy do czynienia z niewłaściwym przeżywaniem własnej płciowości. Zasadniczo stanowi to poważną winę moralną, która może być zmniejszona wskutek zaburzeń natury psychicznej... Najlepiej jednak zwrócić się w tej sprawie do spowiednika, który, być może, po dokładniejszym rozeznanu sprawy, udzieli pełniejszej odpowiedzi... J.

Do tego:
http://www.mateusz.pl/ksiazki/sexpch/sexpch_03.htm
A potem na ucho podaliśmy im pomysł, że jeśli rzeczywiście bardzo im to pomoże, to mogą przecież pożyczyć kamerę video i sfilmować siebie samych, albo zrobić sobie samym fotografię np. polaroidem, albo aparatem z samowyzwalaczem (ale uwaga: trzeba wtedy dysponować własną ciemnią, nie dawać do wywoływania do zakładu!).

UWAGA: Aby nie było niebezpieczeństwa wykorzystania kiedyś takich zdjęć przeciwko współmałżonkowi -- nie zachęcalibyśmy do tego małżeństw, które nie mają zbudowanej mocnej wzajemnej relacji oddania i lojalności.

Wielu chrześcijańskich mężów przez długi czas nie zdaje sobie sprawy, że nie tylko oni wpadli na pomysł robienia żonie pięknych pozowanych aktów. Niektórzy niepotrzebnie czują z tego powodu wyrzuty sumienia. Jedyne o czym musisz pamiętać, to staranne ukrycie tych fotografii przed wszystkimi innymi, poza Tobą i żoną.

Chciałem podkreślić iż książka zawiera notę:
http://www.mateusz.pl/ksiazki/sexpch/
Wyrażam zgodę na druk książki
"Jak w pełni wykorzystywać Boży dar płciowości? -- czyli -- SEKS PO CHRZEŚCIJAŃSKU"
10 maja 1996
+ Kazimierz Ryczan, Biskup Kielecki

Z góry dziękuję za odpowiedź Cofonsa.

Odpowiedź:

Proszę zwrócić uwagę, że w odpowiedzi J. napisał, by sprawę skonsultować ze spowiednikiem. Jeśli bowiem miałoby to być hołdowanie jednemu z niewłaściwych sposobów przeżywania seksualności (własnie ekshibicjonizmu) to na pewno nie wolno tai postępować...

J.