NANA 28.04.2006 19:36

Czy i dlaczego chleba nie wolno nabijać? Czy jest to związane z tradycją, czy może religią? Czy nabijanie chleba na np. widelec moze byc grzechem?
Nawiązując do postu piątkowego: czy on obowiązuje jedynie zabawy , czy mozna w piątek tańczyc ot np. przed lustrem? I czy mozna w piątek słuchać muzyki?
Być moze moje pytanie jest niedorrzeczne, ale...czy istnieje coś w stylu" indeksu księży"? Imiona , nazwiska, jakis adres..Mam znajomego księdza, odszedł z parafii i nie mam z nim kontaktu a bardzo mi na tym zależy więc moze taki indeks ułatwilby mi sprawę...
I mam jeszcze jedno pytanie. Kiedys na tym portalu umieszczona zostsła reklama bojkotu "Machiny"(sprawa profanacji wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej). Akcja nadal trwa, a reklama z portalu znikła. Czy jej usunięcie ma związek z pojawiającymi się ostatnio...zawiłościami na stronie bojkotu?Czy więc należy go nadal popierać?

Odpowiedź:

1. Odpowiadający nie spotkał sie z zasadą, jakoby chleba nie wolno było nabijać. Na pewno nie jest to grzechem.

2. Przykazanie kościelne stanowi, źe w piątek nie powinno się uczestniczyć w zabawach. Nie jest powiedziane: nie wolno tańczyć.

3. Słuchanie muzyki nie jest uważane za udział w zabawie.

4. Istnieją takie książki, dostępne w każdej parafii. Możesz też imię i nazwisko owego księdza wpisać w wyszukiwarce. Z dużą dozą prawdopodobieństwa mozna stwierdzić, ze je znajdziesz. Wszystkie diecezje i wiele parafii ma swoje internetowe strony, na których tego typu informacje się zamieszcza.

5. Decyzja o bojkotowaniu takiego czy innego pisma należy do Ciebie. Trudno jednak na stronie internetowej eksponować stare informacje.

J.