MarcinS 03.04.2006 17:54

witam, ostatnio zastanawiam sie nad pewną kwestia, chrześcijaństwo istnieje trochę ponad 2000 lat, wiara pokrewna - judaizm jest troche ponad 1000 lat starsza. Przed powstaniem tych religii żyli ludzie, tworzyli cywilizacje, z pewnościa byli podobni do czlowieka wspołczesnego. Czy ci ludzie, ktorzy nie mieli szansy poznac Boga nie zostali zbawieni?co z ludźmi którzy żyli juz po pojawieniu sie chrześcijaństwa np. w Ameryce czy Chinach i nie dotarli do nich misjonarze?Jeżeli nie uzyskali zbawiania znaczy to że Bóg nie jest sprawiedliwy bo faworyzuje grupę ludzi którzy mieli szczęście zyć w odpowiedznim miejscu w odpowiednim czasie.a jeżeli zostali zbawieni to jaki sens miało ich nawracanie?
Australopitek żył juz 4 miliony lat temu, byl oczywiście pierwotny. I tu mam drugie pytanie:skoro człowiek ma duszę, to od kiedy?przecież nie istnieje wyraźna granica między prymitywnym małpoludem a człowiekiem jakiego znamy teraz, nie jest tak ze od dzisiaj rodzą sie sami ludzie z duszami, potrzebą wiary, rozwinietym umyslem a ci urodzeni wczoraj to jeszcze nie. istniał szereg form posrednich między małpą a człowiekiem, człowiek nie stał sie człowiekiem rozumnym w jeden dzień, gdyby tak było to nie byłoby epoki kamienia tylko odrazu rozwinieta cywilizacja.Czy aby mieć duszę trzeba spełnić jakies konkretne wymagania? a jeżeli nie to dlaczego tylko człowiek ją ma?

Odpowiedź:

1. Siłą rzeczy osoby, które bez własnej winy nie przyjęły wiary w Chrystusa, muszą być przez Boga, sprawiedliwego sędziego, traktowane nieco inaczej. Chrześciajnie od początku wierzą, ze Chrystus po swojej śmierci zstąpił do otchłani (piekieł) i ogłosił zbawienie duszom sprawiedliwych, którzy zmarli przed nim. (Zobacz TUTAJ). Wierzą także, że Boże zbawienie może objąć także tych zmarłych po Nim, którzy bez własnej winy Go nie poznali. Są bowiem często w podobnej sytuacji, co zmarli przed Chrystusem.

Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ

2. Nie znamy dnia, w której istota przedludzka, otrzymawszy ludzką duszę, stała się człowiekiem. Kościół nigdy się na ten temat nie wypowiedział, bo brak jest w tej kwestii jakiegoś obiektywnego kryterium. W każdym razie nauka nie jest w stanie go dostarczyć...

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg