Saherb 30.11.2005 03:50

1. Czy katolik może pracować w fabryce prezerwatyw lub w innym miejscu, które wytwarza rzeczy służące do grzechu (należy też wziąć pod uwagę bezrobocie i brak wyboru co do miejsca pracy)?
2. Dotyczy świętowania niedzieli. Czy można jechać na urlop, na którym nie będzie możliwości uczestniczenia we Mszy Św. (np. kraj niekatolicki lub daleki rejs statkiem)? Czy spotrowcy, artyści, piosenkarze itp. popełniają grzech gdy "pracują" w niedzielę? Często sportowcy nawet nie mają mozliwości uczestniczenia we Mszy Św. ze względu na program zawodów. Proszę również wyjaśnić inne sytuacje tego typu gdzie jest wątpliwość co do świętowania niedzieli.

Odpowiedź:

1. Tak jak napisałeś należy wziąć pod uwagę okoliczności. Uczenie rozróżnia się dwa sposoby współdziałania: materialny i formalny. Jeśli ktoś pracuje w takiej fabryce, bo został zmuszony przez życie, nie popełnia grzechu...

2. Można jechać na urlop do kraju czy w miejsce, gdzie nie ma możliwości uczestniczenia w katolickiej Eucharystii. Należy wtedy w niedzielę więcej czasu poświęcić na modlitwę.

Co do sportowców... Jeśli ktoś nie ma możliwości uczestniczyć we Mszy, nie popełnia grzechu. Tylko może trzeba się o taką możliwość upomnieć? Bo kiedy nikt nic nie mówi wtedy organizatorzy mogą uznać, ze nie ma problemu...

Na temat pracy w niedzielę i sportu wypowiada się Katechizm Kościoła katolickiego (2187):

Świętowanie niedziel i dni świątecznych wymaga wspólnego wysiłku. Każdy chrześcijanin powinien unikać narzucania - bez potrzeby - drugiemu tego, co przeszkodziłoby mu w zachowywaniu dnia Pańskiego. Gdy zwyczaje (sport, rozrywki itd.) i obowiązki społeczne (służby publiczne itp.) wymagają od niektórych pracy w niedzielę, powinni czuć się odpowiedzialni za zapewnienie sobie wystarczającego czasu wolnego. Wierni powinni czuwać z umiarkowaniem i miłością nad tym, by unikać nadużyć i przemocy, jakie rodzą niekiedy rozrywki masowe. Pomimo przymusu ekonomicznego władze publiczne powinny czuwać nad zapewnieniem obywatelom czasu przeznaczonego na odpoczynek i oddawanie czci Bogu. Pracodawcy mają analogiczny obowiązek względem swoich pracowników.

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg