kara 01.11.2005 18:44

Szczęść Boże!
1. W ostatnia niedziele usłyszałam w kościele, iz w zwiazku z uroczystościa Wszystkich Swietych przez najblizsze 8 dni bedzie mozna uzyskac odpust zupelny, każdego dnia za inna dusze. Natomiast dziś w kościele powiedziane było (przez innego ksiedza), że dotyczy to tylko Dnia Zadusznego. Czy to pomyłka? Bo nie sadze, zeby to zależało od parafii.
2. Jesli modlimy sie za kogos, kto został juz zbawiony to czy nasza modlitwa "trafia w próżnie"?
3. Czy mozemy zakładac, że ktoś z naszych bliskich został już zbawiony i prosic go o wstawiennictwo u Boga? Czy dusze w czyścu modlą sie za nami i czy ich modlitwa moze byc wysłuchana?
Dziekuje.

Odpowiedź:

1. Przepisy mówią o dwóch odpustach

W punkcie 67:

Nawiedzenie kościoła lub kaplicy we Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (2 listopada) i odmówienie tam Ojcze nasz i Wierzę - odpust zupełny.

W punkcie 13:

Nawiedzenie cmentarza w dniach 1-8 listopada i modlitwa za zmarłych - odpust zupełny; w pozostałe dni roku - odpust cząstkowy

2. To już chyba zależy od Boga. On wie co z naszymi modlitwami robić... Zawsze można też wzbudzić intencję, że jeśli temu, za kogo się modlimy jest już ona niepotrzebna, to chcemy ją ofiarować za innych...

3. To raczej święci orędują za nami, a nie dusze w czyśćcu... Czy wolno zakładać, że ktoś jest już w niebie i prosić go o wstawiennictwo... A nie prościej powiedzieć: "jeśli jesteś już w niebie, to proś za mną"? Bez rozstrzygania, jak jest faktycznie?

J.