30.05.2005 17:14

Jak Koscół odnosi sie do Konstytucji Unii Europejskiej? Pozytywnie czy negatywnie?

Odpowiedź:

Po przyjęciu przez państwa Unii projektu Konstytucji UE dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Joaquin Navarro-Valls wydał oświadczenie, w którym została wyrażona opinia Stolicy Apostolskiej o tym dokumencie Oto treść tego oświadczenia:

"Stolica Apostolska wyraża zadowolenie z tego nowego i ważnego etapu w procesie integracji europejskiej, na który miał nadzieję Biskup Rzymu i do którego zawsze zachęcał. Stolica Apostolska zadowolona jest również z powodu umieszczenia w traktacie zapisu, który gwarantuje status wyznań religijnych w państwach członkowskich i zobowiązuje Unię do utrzymywania z nimi szczerego, jawnego i regularnego dialogu, uznając ich tożsamość i specyficzny wkład. Stolica Apostolska nie może jednak nie wyrazić rozgoryczenia z powodu sprzeciwu niektórych rządów wobec jednoznacznego uznania chrześcijańskich korzeni Europy. Mamy tu do czynienia ze zlekceważeniem historycznej oczywistości i chrześcijańskiej tożsamości narodów europejskich. Stolica Apostolska wyraża żywe uznanie i wdzięczność tym rządom, które ze świadomością przeszłości i dziejowego horyzontu, w jakim nabiera kształtu nowa Europa, zabiegały o to, by dać konkretny wyraz jej uznanemu dziedzictwu religijnemu. Nie wolno także zapominać o wielkim zaangażowaniu, z jakim rozliczne instytucje i stowarzyszenia starały się o to, aby wspomniano o chrześcijańskim dziedzictwie, pobudzając obywateli i opinię publiczną do refleksji nad kwestią, która nie jest drugorzędna w dzisiejszym kontekście narodowym, europejskim i światowym".

Wypowiedzi przedstawicieli polskiego Kościoła na temat: czy projekt Konstytucji UE odpowiada Kościołowi znajdziesz też pod adresem:

http://europa.e.kai.pl/

WDM.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg