zzzzzz 19.03.2005 19:57

1. Mam w domu Pismo Św. Brytyjskiego i Zagranicznego Towarzystwa Biblijnego, Warszawa 1975. Chciałabym się dowiedzieć, jaka religia używa tego Pisma Św. Dodam, że ST ma tu tylko 39 ksiąg, m.in. brakuje Księgi Tobiasza, Judyty, obu Ksiąg Machabejskich, Mądrości, ponadto Księga Koheleta nazwana jest tu Księgą Kaznodziei Salomona; Biblia ta zawiera jednak wszystkie Ksiągi NT. Nie wiem, czy ma to jakieś znaczenie, ale na spisie treści tego Pisma nad spisem Ksiąg NT napisano "Spis treści wszystkich Ksiąg Nowego Testamentu", a nad spisem Ksiąg ST umieszczono tylko napis "Spis treści", co może wyjaśniać brak pewnych Ksiąg.. Na wstępie wymienia się jako osoby, które przełożyły Biblię: ks. bp prof. dr Andrzej Wantuła, ks. bp prof. dr Jan Szeruda, ks. prof. dr Wiktor Niemczyk, ks. bp. prof. dr Karol Wolfram oraz prof. dr Bronisław Wieczorkiewicz. Z komisją tą współpracowali "przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich oraz grupa specjalistów". Ktoś mi kiedyś powiedział, że może to być Pismo Św. Świadków Jehowy. Czym różnią się od siebie Pisma Św. różnych wyznań?
2. Czym zajmuje się teologia naturalna? Co powstaje, ale nigdy nie instnieje?
3. Dlaczego znakiem rozpoczęcia Mszy jest dźwięk dzwonków? Czy dźwięk ten lub instrument zawiera w sobie jakieś symboliczne znaczenie, czy jest to obojętne, gdyby ministrant zamiast dzwonić np. udrzał w bębny?
4. Jak można się pozbyć leku homeopatycznego?
5. Jeżeli np. mąż rozwiedzie się ze swą żoną, a po rozwodzie (np. kilka lat później) żona ta umrze, to czy może on zawrzeć drugi związek małżeński w Kościele katolickim?
6. Odpowiadający na pytania o to, czy kopiowanie płyt z muzyką lub z grami na własny użytek jest grzechem odp. że nie. Mam jednak spore wątpliwości co do tego (i nie tylko ja) i dlatego mam pytanie, czy jest to tylko subiektywna opinia Odpowiadającego, czy Odpowiadający opiera to na autorytecie i powadze Kościoła?
7. Co to jest piękno?

Odpowiedź:

1. Jeśli to Pismo Święte wydało Brytyjskie i Zagraniczne Towarzystwo Biblijne, to jest to Biblia protestancka. Zasadniczo rozpoznajemy ją po braku owych kilku ksiąg w Starym Testamencie i - co bardziej rzuca się w oczy - braku komentarzy dotyczących tekstu (tylko odnośniki do innych miejsc w Biblii). Takie tłumaczenia można spokojnie czytać.

2. Zobacz TUTAJ

3. Zobacz TUTAJ

4. Hmmm Najprościej chyba wuyrzucając do kosza...

5. Tak

6. Kościół oficjalnie na ten temat nie zabierał głosu. Opinię swoją odpowiadający konsultował zwieloma kapłanami... W jednej z odpowiedzi zresztą dość szeroko sprawę uzasadniono...

7. W encyklopedii napisano:
Piękno, podstawowa kategoria estetyki, określająca czynniki i zasady przeżyć estetycznych. Poczynając od starożytności powstało wiele teorii piękna, najstarsza w naszym kręgu cywilizacyjnym została sformułowana przez Platona, obejmując zarówno wartości moralne, jak i praktyczne.

J.

więcej »