czytelnik 01.03.2005 18:00
1. Proszę o wytłumaczenie, czy jest możliwe że Ewangeliści, mając jednego Nauczyciela, głoszą w sprawach istotnych wykluczające się wzajemnie nauki? Łk 6 35 „Wy natomiast miłujcie waszych nieprzyjaciół, CZYŃCIE DOBRZE (patrz Mt 19 16) i pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając. A wasza nagroda będzie wielka, i będziecie synami Najwyższego; ponieważ On jest dobry dla niewdzięcznych i złych.” Czy może być dobry dla dobrych, czy są tacy, pomimo starań nie znalazłem takiego cytatu,
2. czy na pewno Pan w sposób szczególny upodobał sobie grzeszników, niewdzięcznych i złych? Łk 15 7 „Powiadam wam: Tak samo w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia.”
3. Czy wszyscy jesteśmy grzeszni, źli i niewdzięczni, czy Jezus mówi to też o sobie, apostołach?: Mk 10 17 „...pewien człowiek ... pytał Go: «Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?» 18 Jezus mu rzekł: «Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg.” Mt 19 16 „A oto zbliżył się do Niego pewien człowiek i zapytał: «Nauczycielu, co DOBREGO mam CZYNIĆ, aby otrzymać życie wieczne?» 17 Odpowiedział mu: «Dlaczego Mnie pytasz o DOBRO? Jeden tylko jest Dobry. A jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowaj przykazania».”
4. Czy jest możliwe, że apostoł zaprzecza również samemu sobie? Mt 7 13 „Wchodźcie przez ciasną bramę! Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. 14 Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują!” Czy wielu oznacza większość, a mało mniejszość? Czy będziemy szczęśliwi, jeśli będzie (jest) tam nas tak mało? Mt 23 13 „Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, bo zamykacie królestwo niebieskie przed ludźmi. Wy sami nie wchodzicie i nie pozwalacie wejść tym, którzy do niego idą.” Czy zestawiając z poprzednim cytatem, można odnieść wrażenie, jakby ktoś źle życzył samemu sobie, albo widzi wady tylko u innych? „Dobra Nowina” a tak trudna do zrozumienia. Może ta nauka nie jest kierowana dla ludzi bez przygotowania naukowo-biblijnego, tylko dla apostołów lub uczniów? Jak zawsze dziękuję za odpowiedzi i mam nadzieję na rozwianie tych wątpliwości.