schlesier 28.02.2005 14:55

Mam 4 pytania.
Trzy związane z uczestnictwem w liturgii Kościoła Greckokatolickiego.

1. Czy jako rzymsko-katolik można uczestniczyć w takiej liturgii (włącznie z komunią św.)?
2. Czy można uczestniczyć tylko w liturgii tego obrządku, rezygnując z uczestnictwa w liturgii Kościoła Rzymsko-Katolickiego? Wszak wyznajemy te same prawdy, uznajemy zwierzchnictwo papieża, więc nie różni nas nic prócz rytu liturgicznego.

3.Jak wygląda sprawa wzajemności, np. gdyby ktoś z danego obrządku chciał przejść do drugiego?

4. Czy kobietę w ciąży obowiązuje post i wstrzemięzliwość.

Pozdrawiam redakcję

Odpowiedź:

1. Tak

2. Tak

3. Sprawę wyjaśnia Prawo Kanoniczne. Kanon 112 stanowi:


§ 1. Po przyjęciu chrztu, do Kościoła innego samodzielnego obrządku zostają włączeni:

1° ci, którzy otrzymali zezwolenie Stolicy Apostolskiej;
2° małżonek, który zawierając małżeństwo lub w czasie jego trwania oświadczy, że pragnie przejść do Kościoła innego samodzielnego obrządku swego małżonka; po rozwiązaniu jednak małżeństwa może w sposób nieskrępowany powrócić do Kościoła łacińskiego;
3° dzieci tych, o których w nn. 1 i 2, przed ukończeniem czternastego roku życia, a w małżeństwie mieszanym dzieci strony katolickiej, która zgodnie z przepisami prawa przeszła do Kościoła innego obrządku; po osiągnięciu wskazanego wieku mogą powrócić do Kościoła łacińskiego.

§ 2. Nawet długotrwały zwyczaj przyjmowania sakramentów według obrzędów Kościoła innego samodzielnego obrządku, nie pociąga za sobą przynależności do tego Kościoła.

4. Tak. Oczywiście gdyby post miał zaszkodzić jej zdrowiu to nie. Ale zarówno wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych jak najedzenie się do syta tylko jeden raz w ciągu dnia trudno uznać za szkodliwe dla zdrowia...

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg