Ewa 26.12.2004 12:13

"Głos decydujący na soborze nicejskim miał rzeczywiście cesarz, a przeciwników bóstwa Chrystusa po prostu nie wpuszczono na salę. Od początku chrześcijaństwa nie były powszechnie ustalone żadne dogmaty, gdyż te ustaliły się dopiero na kolejnych soborach" CZy to prawda?

Odpowiedź:

Ręce opadają, kiedy się coś takiego czyta. Zdaje się że w dyskusji kudzi wierzących nie powinno posługiwać się kłamstwami. Wiadomo bowiem kto jest ojcem kłamstwa...

Proszę zajrzeć do książki Klausa Schatza, Sobory Powszechne. Punkty zwrotne w historii Kościoła. Tam, na stronie 28 napisano, że początkowo nicejskiemu wyznaniu wiary sprzeciwiało się 17 biskupów (na ogólną liczbe 200-318, według różnych danych), a po zagrożeniu im przez cesarza wygnaniem, tę opinię podtrzymało tylko dwóch.

Oczywiście przeciwko nicejskiemu wyznaniu wiary część wiernych i biskupów protestowało. Przecież bez tego w ogóle by nie było sprawy. Widać jednak argumentu biblijne wzięły górę nad filozoficznymi i w końcu Kościół jasno opowiadział się za Bóstwem Chrystusa.

Bo ważne jest nie co myśleli ludzie w IV wieku, ale jaka była Tradycja przekazana przez Apostołów. A o tym już wielokrotnie tutaj pisano: Nowy Testament nazywa Jezusa Bogiem. Jeśli ktoś się tej prawdzie sprzeciwia, to niech pokaże choć jeden tekst, w którym napisano: Jezus nie jest Bogiem, a nie wyciąga tego wniosku z tekstów o tym, że Syn pełni wolę Ojca czy temu podobnych.

Jeślil nie pamiętasz, gdzie w Nowym testamencie jest mowa o bóstwie Chrystusa, to proszę raz jeszcze zobaczyć, które przytoczono w danej Ci dpowiedzi z dnia 13 grudnia. ( TUTAJ ). A jeśli chcesz sprawdzić jak uczyli Ojcowie Kościoła, to zajrzyj TUTAJ

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg