strasznie ciekawa 08.11.2004 15:04

SZB!! Słyszałam kiedyś, że wywoływania duchów itp prowadzą do kontaktów z szatanem. Podobno nie można wywołać żadnej duszy, ale dzieją się dziwne rzeczy z powodu tego iż manipuluje tym szatan, tzn zna imię zmarłego jakieś tam szczegóły z jego życia etc. Często słyszy się opowieści że podczas II wojny światowej straszyło :), wiadomo że to mogą być jakieś tam bajki ludowe, ale podobno w czasie kiedy było tyle zła na świecie, wszechobecna smierć itp naprawdę działy się rzeczy dziwne. Czy to mogła byc działalność szatana?? Tzn czy ktoś za jego sprawą mógł zobaczyć np białą postać wychodzącą z ziemi??

Odpowiedź:

W tych sprawach trudno o jednoznacze sądy. Jeśli chodzi o wywoływanie duchów, to doświadczenia egzorcystów wskazują, że kończy się ono czasami tragicznie; osoby wywołujące nie potrafią odnaleźć spokoju, ciągle się czegoś boją itp. Trudno wtedy nie dopatrywać się w tym jakiegoś szatańskiego działania.

Na temat tego co widzą osoby spotykające zmarłych także trudno wyrokować. W wielu przypadkach będzie to złudzenie. W innych jest to być może jakaś forma prośby osoby zmarłej o modlitwę. W poszczególnych wypadkach może chyba być i tak, że to jakieś działanie szatańskie. W tych sprawach niczego pewnego powiedzieć sie nie da. Zwłaszcza, gdyby chcieć podać jakieś ogólne zasady...

J.