08.11.2004 15:02

Kościół twierdzi żę jest nieomylny na podstawie słów Pisma św. o tym że Pan Jezus obiecał że pozostanie z nami "aż do skończenia świata". Ale przecież Jezus nie powiedział "nie popełnicie błędu", interpretacja dotycząca nieomylności jest interpretacją Kościoła...

Odpowiedź:

Jest jeszcze jeden tekst, w którym Jezus pośrednio poucza o nieomylności Kościoła:

"A Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem" (J 14, 26).

Oczywiście zawsze można powiedzieć, że to tylko interpretacja Kościoła. Trzeba jednak zawsze pamiętać, że wydaje się mało prawdopodobnym, by Bóg zostawił nas samych na pastwę dociekania prawdy w sprawach ważnych dla naszego zbawienia. Po to jest Kościół, by traktować jego interpretację serio. Przecież Pan Jezus powiedział też:

"I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie" (Mt 16, 19)

oraz

"Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi; lecz kto Mną gardzi, gardzi Tym, który Mnie posłał" (Łk 10, 16).

Tak nawiasem mówiąc... Jaki sens w przypadku omylności Kościoła ma powoływanie się na Pismo Święte? Przeciez kanon też został ustalony przez Kościół. Jeśli jest on omylny, to równie dobrze mógł być omylny i w tej sprawie...

J.