Piotr 05.11.2004 16:43

Moja sytuacja jest nastepujaca: dawno, wydaje mi sie ze dawno, dawno temu przyjalem komunie świętokradzka. Nie jestem tego do konca pewien. Wyspowiadalem sie ksiedzu ze przyjalem komunie a nie wiedzialem czy jestem w stanie laski uswiecajacej. Spowiednik kazal mi wyznac grzechy jakie wtedy moglem zataic. Udzielil mi odpuszczenia grzechow i przez pewien okres bylo wszystko ok. Ale ostatnio wcale nie jestem juz taki pewien czy wtedy ta komunia byla taka nieswiadoma. To bylo tak dawno ze nie pamietam czy sie z tych grzechow wyspowiadalem czy nie. Wiem ze cos tam kombinowalem z moja pamiecia do grzechow (nie chcialem pamietac). Co mam teraz zrobic? Czy odpuszczenie komunie świętokradzkiej moze udzielic zwykly ksiadz czy musi to byc biskup?

Odpowiedź:

1. Skoro grzech wyznałeś na spowiedzi, a ów ksiądz nawet kazał Ci wyznać grzechy, które mogłeś zataić, to już do sprawy nie wracaj. Tym bardziej, że po spowiedzi wątpliwości nie miałeś, a pojawiły się dopiero z biegiem czasu. Należy raczej przyjąć, że bliższe prawdy było Twoje wcześniejsze odczucie, a nie zbudzone po dłuższym czasie wątpliwości.
Bywa, że człowiek ma sumienie skrupulatne. Staje się ono dla niego udręką. Pamiętaj, że Bóg odpuszcza nam grzechy nie z powodu naszej doskonałości, dokładności w ich wyznawaniu, ale dlatego, że za nie żałujemy. Wyznanie jest tylko wyrazem szczerości tego żalu. Skoro spowiadałeś się szczerze, to późniejsze przemyślenia nie mają wpływu na ważność tamtej spowiedzi... Zawsze jednak możesz jeszcze spytać o to także spowiednika...

2. Do odpuszczenia grzechu świętokradzkiej komunii wystarczą uprawnienia, jakie ma zwykły kapłan...

J.