24.05.2004 14:28

Nakaz świętowania dnia siódmego wywodzi się z Księgi Rodzaju, według której Bóg po 6 dniach pracy odpoczął. ALe przecież Bóg się nie może się męczyć, to tylko autor biblijny tak sobie to wyobrażał.... Skąd więc ten obowiązek?

Odpowiedź:

Nakaz odpoczynku w szabat (chrześcijanie przesunęli go na niedzielę) wynika z 3 przykazania: "Pamiętaj, abyś dzień święty święcił". Człowiekowi odpoczynek jest bardzo potrzebny. Przemęczony, znużony pracą traci zapał i chęć do życia; zaniedbuje rodzinę, przyjaciół, nie ma czasu i sił dla Boga. To dlatego Bóg dał człowiekowi to przykazanie: by człowiek mógł cieszyć się życiem. Przykazanie chroni nas przed nadmierną eksploatacją ze strony pracodawcy, ale i przed popadnięciem z własnej woli w pracoholizm.
Nikt nie twierdzi, że Bóg się pracą męczy. Jeśli jednak autor natchniony pokazał, że siódmego dnia Bóg odpoczywał, to dlatego, że chciał umotywować nakaz święcenia dnia świętego (trzecie przykazanie). Jest więc odwrotnie niż myślisz: człowiek powinien odpoczywać nie dlatego, że odpoczywał także Bóg, ale dla swojego dobra. Bóg odpoczął (autor natchniony tak napisał) tylko po to, by dać nam przykład...

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg