Duke 26.03.2004 14:18

Chciałbym spytać o następującą sprawę - jeden z historyków zajmujących się historią Bizancjum (jeśli się nie mylę był to Steven Runciman) stwierdził bardzo wyraźnie, iż w czasie oblężenia Konstantynopola w 1453 doszło do tego, że katoliccy i prawosławni kapłani wspólnie celebrowali Eucharystię. Czy z punktu widzenia historii lub ówczesnej teologii Kościoła katolickiego coś takiego było możliwe/prawdopodobne? Rozmawiałem w tej sprawie z paroma prawosławnymi trochę obeznanymi w historii - raczej zaprzeczają... Ciekaw jestem Waszej opinii w tej sprawie.

Odpowiedź:

Ustaleniem czy taki fakt rzeczywiście miał miejsce powinni zająć się historycy. Wydaje się on prawdopodobny. Kilkanaście lat wcześniej na Soborze Florenckim (bazyleo-ferraro-florencko-rzymskim) zawarto unię z Grekami (cesarz Jan VIII, patriarcha Knstantynopola, przedstawiciele patriarchów Aleksandrii, Antiochii i Jerozolimy oraz kilku metropolitów zjawili się w Ferrarze, bullę wydano 6 lipca 1439 roku już we Florencji), niestety, nie została ona przyjęta przez zainteresowane Kościoły wschodnie. Jeszcze w 1450 roku synod zebrany w kościele Hagia Sophia w Konstantynopolu odrzucił unię i złożył z urzędu jej zwolennika, patriarchę Grzegorza III.
Bulla dotycząca unii z Grekami (Laetentur caeli) została wydana nie tak dawno w III tomie Dokumentów soborów powszechnych (red. A Baron, H. Pietras, Kraków 2004). W ogóle sprawa Unii Florenckiej bywa zapominana. Widać to było także podczas dyskusji wokół klasztoru w Supraślu, która parę lat temu odbiła się echem w naszych mediach...

J.

więcej »