Michał 17.03.2004 10:03

1) Co symbolizuje wykonanie znaku krzyża na czole, ustach i po lewej stronie klatki piersiowej przed czytaniem Ewangelii?
1.1) Jak prawidłowo wykonać te znaki krzyża (krzyżyka)?
1.2) Niektórzy wierni wykonują „normalny” znak krzyża, czy tak wolno?

2) Dlaczego ministranci w biało – czarnych szatach, w szatach biało – fioletowych, i w fioletowo – biało – fioletowych szatach nie czytają Pisma św., a ministranci w jednoczęściowych białych szatach – tak.

3) Przed „Modlitwą przed Komunią św.” mówimy następnie kapłan przyjmuje Ciało i Krew Chrystusa i udaje się do Tabernakulum po kielich z Hostiami - jak długo należy klęczęć, czy do momentu gdy ksiądz klęka przed Tabernakulum i bierze do ręki kielich z Hostią?

3.1) A jeżeli ktoś nie przystępuje do Komunii św., czy musi wstać już zanim kapłan przyjmie Ciało i Krew Chrystusa?

4) W czasie Obrzędu Zakończenia Mszy św. kapłan razem z ministrantami klęka i odchodzi. Czy w tym momencie można już wyjść z kościoła, czy trzeba poczekać aż ksiądz „zniknie” w zakrystii. Wierni również i w tym momencie różnie się zachowują, a ja nie wiem co robić.


BARDZO PROSZĘ O PRZESŁANIE ODPOWIEDZI E - MAILEM

Odpowiedź:

1. Znak krzyża o którym mówisz wykonuje się na czole, ustach i sercu, a więc na środku, a nie po lewej stronie klatki piersiowej. Chcemy w ten sposób pokazać, że Chrystus ma być w naszych umysłach, na naszych ustach i w sercu. Przed Ewangelią powinno sie wykonywać ten właśnie znak krzyża.

2. Zazwyczaj lektorzy - a więc ministranci przygotowani do czytania podczas Mszy -w taki właśnie strój się ubierają.

3. Dokładny moment powstania z klęczek po modlitwie "Barnku Boży " nie jest sprecyzowany, stąd pewna dowolność. W czasie rozdzielania Komunii, ci, którzy do niej nie przystępują, mogą siedzieć.

4. Powinno się poczekać, aż kapłan wejdzie do zakrystii.

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg