Maja
09.03.2004 19:56
SZB. Nasuwa mnie sie jedno pytanie.. licze sie z tym, że moge odpowiedzi nie dostać, ale bardzo mnie to męczy..
Zastanawia mnie czy Ci źli ludzie (gwałciciele, zabójcy itp.) czy oni będą potępieni ?? heh może opowiedź będzie brzmieć"zapewne" ale co z ludźmi którzy tylko wierza w Boga ale nie zachowują Jego przykazań.. trudno stwierdzić ale takich ludzi jest dośc sporo.. wiec.. czy tylu ludzi pojdzie do piekla ?? aż tylu ???
proszę o odpowiedź.. na nurtujące mnie pytanie
z Bogiem :*
Odpowiedź:
W Katechizmie Kościoła Katolickiego (1033) tak o tej sprawie napisano:
"Nie możemy być zjednoczeni z Bogiem, jeśli nie wybieramy w sposób dobrowolny Jego miłości. Nie możemy jednak kochać Boga, jeśli grzeszymy ciężko przeciw Niemu, przeciw naszemu bliźniemu lub przeciw nam samym: "Kto... nie miłuje, trwa w śmierci. Każdy, kto nienawidzi swego brata, jest zabójcą, a wiecie, że żaden zabójca nie nosi w sobie życia wiecznego" (1 J 3, 14 c-15). Nasz Pan ostrzega nas, że zostaniemy od Niego oddzieleni, jeśli nie wyjdziemy naprzeciw ważnym potrzebom ubogich i maluczkich, którzy są Jego braćmi. Umrzeć w grzechu śmiertelnym, nie żałując za niego i nie przyjmując miłosiernej miłości Boga, oznacza pozostać z wolnego wyboru na zawsze oddzielonym od Niego. Ten stan ostatecznego samowykluczenia z jedności z Bogiem i świętymi określa się słowem "piekło"."
Kościół nie wypowiada się na temat możliwości potępienia konkretnych osób. A powód tego podejścia widać w wyżej przytoczonej nauce. Nigdy nie wiemy bowiem, czy jakiś grzeszny człowiek w ostatniej chwili jednak nie żałował swojego czynu i nie przyjął miłosiernej miłości Boga.
Czy potępionych ludzi będzie wielu? Mamy nadzieję, że nie. Jednak zmuszeni jesteśmy poważnie traktować taką możliwość. W innych punktach przytoczonego wyżej Katechizmu tak napisano (1034-1036):
Jezus często mówi o "gehennie ognia nieugaszonego", przeznaczonej dla tych, którzy do końca swego życia odrzucają wiarę i nawrócenie; mogą oni zatracić w niej zarazem ciało i duszę. Jezus zapowiada z surowością, że "pośle aniołów swoich: ci zbiorą z Jego Królestwa wszystkie zgorszenia i tych, którzy dopuszczają się nieprawości, i wrzucą ich w piec rozpalony" (Mt 13 41-42). On sam wypowie słowa potępienia: "Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny!" (Mt 25, 41).
Nauczanie Kościoła stwierdza istnienie piekła i jego wieczność. Dusze tych, którzy umierają w stanie grzechu śmiertelnego, bezpośrednio po śmierci idą do piekła, gdzie cierpią męki, "ogień wieczny". Zasadnicza kara piekła polega na wiecznym oddzieleniu od Boga; wyłącznie w Bogu człowiek może mieć życie i szczęście, dla których został stworzony i których pragnie.
Stwierdzenia Pisma świętego i nauczanie Kościoła na temat piekła są wezwaniem do odpowiedzialności, z jaką człowiek powinien wykorzystywać swoją wolność ze względu na swoje wieczne przeznaczenie. Stanowią one równocześnie naglące wezwanie do nawrócenia: "Wchodźcie przez ciasną bramę! Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują!" (Mt 7,13-14):
J.