W jednej Osobie Jezusa Chrystusa połączyło się bóstwo i człowieczeństwo. W Katechizmie Kościoła Katolickiego (464) tak czytamy:
„Jedyne i całkowicie wyjątkowe wydarzenie Wcielenia Syna Bożego nie oznacza, że Jezus Chrystus jest częściowo Bogiem i częściowo człowiekiem, ani że jest ono wynikiem niejasnego pomieszania tego, co Boskie, i tego, co ludzkie. Syn Boży stał się prawdziwie człowiekiem, pozostając prawdziwie Bogiem. Jezus Chrystus jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem”
Skoro o Jezusie możemy powiedzieć, że jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem, to o Maryi, jego Matce, możemy też powiedzieć, że jest Matką Boga (choć nie jest Matką boskiej natury Jezusa). Podobnie możemy powiedzieć o Jezusie: Bóg umarł na krzyżu. Doskonale wiemy, że bóstwo Jezusa umrzeć nie mogło. Umarł jako człowiek. Ale że mówimy o jednej Osobie Jezusa Chrystusa, prawdziwym Bogu i prawdziwym człowieku, możemy mówić o śmierci Boga na krzyżu...
o Bożym rodzicielstwie Maryi tak napisano w Katechizmie (495):
Maryja, nazywana w Ewangeliach "Matką Jezusa" (J 2,1;19, 25), już przed narodzeniem swego Syna jest ogłoszona przez Elżbietę, pod natchnieniem Ducha Świętego, "Matką mojego Pana" (Łk 1, 43). Istotnie, Ten, którego poczęła jako człowieka z Ducha Świętego i który prawdziwie stał się Jej Synem według ciała, nie jest nikim innym jak wiecznym Synem Ojca, drugą Osobą Trójcy Świętej. Kościół wyznaje, że Maryja jest rzeczywiście Matką Bożą (Theotokos).
Więcej na temat tej tajemnicy Jezusa przeczytasz w
Katechizmie 464-483. oraz w artykule ze strony:
http://arc.wiara.pl.pl/tematcaly.php?idenart=1040677534 J.