Michał 18.02.2004 13:40

Szczęść Boże, dziękuję Panu katechecie J. za poprzednią odpowiedź.

1) Wielka szkoda, że nie ma żadnej strony o Jezusie (o jego poczęciu, narodzinach, życiu i śmierci) napisanych „prozą” a nie „poezją” jak ma to miejsce w Piśmie Św.

2) Odnośnie szat ministrantów ciekawi mnie jeszcze jedna rzecz a mianowicie, jak to jest że
- niektórzy ministranci mają czarne „sukienki” a białe „halki”;
- inni mają np. zielone „sukienki” i białe „halki” (w okresie zwykłym);
- inni mają zielone „sukienki”, białe „halki” i jeszcze na szyi zielony „mini fartuszek”
a starsi wiekiem chłopcy mają białe jednolite szaty i różne kolory sznurków którymi są przewiązani w pasie.
Mógłbym prosić o wytłumaczenie tego.

3) Jakie warunki trzeba spełnić aby zostać szafarzem Komunii św. (łącznie z przyjmowaniem Ciała i Krwi Chrystusa)?

4) Co oznaczają winogrona na szatach księży?

5) Czy osoba wierząca przez całe swoje życie , przystępująca systematycznie do Komunii św., będąca członkiem grup parafialnych popełnia grzech wysyłając wieczorami ze swoim pieskiem swojego brata? To znaczy chodzi mi o to, że jeżeli osoba publicznie przyznaje się do wiary, to jest niezrozumiałe dla mnie że nie potrafi zaufać Bogu i Aniołowi Stróżowi w ich opiekę i że boi się wychodzić na ulicę po zmroku.

6) Za co przepraszał 2 – 3 lata temu (tzn. za jakie grzechy Kościoła) papież cały świat?

7) Dlaczego do papieża zwracamy się „Ojcze Święty”?
8) Kto i kiedy ustanowił 16 dzień każdego miesiąca dniem modlitw w intencji Ojca Św. (dlaczego akurat 16)?

9) Dlaczego absolwent seminarium musi być przez 3 miesiące diakonem i odbywać parktykę. Czy do diakona trzeba się zwracać: "Szczęść Boże", "Proszę księdza". Czy diakon może spowiadać i czy jego pierwsza spowiedź jest taka samo uroczysta jak pierwsza Msza św. którą prowadzi?

PROSZĘ O ODPOWIEDŹ E-MAILEM

Odpowiedź:

2. Owe "halki” to komże, a „mini fartuszek” to kołnierz. Starsi wiekiem ministranci zazwyczaj noszą białe alby... Strój ministrantów w dużej mierze zależy od lokalnych zwyczajów.

3. Nadzwyczajnym szafarzem Komunii zostaje się przede wszystkim wtedy, gdy proboszcz uzna, że w parafii istnieje taka potrzeba. Komunia pod dwiema postaciami nie jest jakimś przywilejem związanym z tą funkcją.
Dokładniejsze informacje znajdziesz TUTAJ

4. Winogrona to jeden z symboli eucharystycznych. Z nich przecież wytwarzane jest używane w sprawowaniu Eucharystii wino. Przypomina nam także o potrzebie trwania w Chrystusie jak w winnym krzewie i konieczności przynoszenia owoców dobrych czynów.

5. Odpowiadającemu trudno powiedzieć, czy jest to brak zaufania do Boga czy niewystawianie Go na próbę. Miedzy tchórzostwem a roztropnością istnieje dość cienka granica. Na pewno jednak nie ma powodu, by oskarżać tę osobę o poważny grzech...

6. Papież w roku jubileuszowym przepraszał za różne grzechy ludzi Kościoła, których trochę w ciągu tych 2 tysięcy lat się zebrało...

7. Wejdź na stronę:
http://www.mateusz.pl/ksiazki/js-npp/js-npp_24.htm

8. Episkopat Polski, w odpowiedzi na prośbę Jana Pawła II o modlitewną pamięć poprosił o to wiernych na początku listopada 1978 roku. Modlimy się za papieża 16 dnia każdego miesiąca, bo Karol Wojtyła został wybrany papieżem 16 października...

9. Diakon ani nie może sprawować Eucharystii ani spowiadać.
W Polsce otrzymuje się święcenia diakonatu przed ukończeniem seminarium. Zwyczajowo w Polsce do diakonów wielu ludzi odnosi się tak samo, jak do księży. Niektórzy mówią "księże diakonie"
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg