ad xyz 13.01.2004 07:08

Wciąż obowiązuje dekret, że w Polsce Komunię Św. przyjmuje się wprost do ust z ręki kapłana i w pozycji klęczącej, za wyjątkiem osób, dla których jest to uciążliwe ? Jeśli tak, to dlaczego księża nagminnie wprowadzają pozycję stojącą jako wyraz solidarności z tymi, którym ciężko klęczęć ( dekret o tym nic nie mówi, a przy okazji:Komunia Św.to istotnie też z bliźnimi, ale w tym momencie nie zaczynamy czasem Boga spychać na drugie miejsce; słyszane przeze mnie wyjaśnienia księży to: pozycja stojąca - aby było szybciej (!), sprawniej technicznie, w duchu solidarności z chorymi, bo i tak nie ma balasek, bo jesteśmy pielgrzymami ) i na rękę albo samemu trzeba zabrać z Kielicha. Tylko nie piszcie, że liczy się wewnętrzne nastawienie, to prawda, ale Święci zgodnie twierdzą, że ciało też jest narzędziem zbawienia. Czy Proboszczowie muszą mieć zezwolenie od Biskupów na zmiany w sumie niezgodne z dekretem obowiązującym w Polsce, a jeśli mają, to Biskupi wydają je na mocy nowych dekretów?

Odpowiedź:

Z Ogólnego wprowadzenia do Mszału Rzymskiego (43) wynika, że normalną postawą podczas Komunii jest postawa stojąca. Zezwala on jednak Konferencjom Episkopatu na odpowiednie adaptacje w tym zakresie. I to właśnie „Instrukcja (nie dekret) Episkopatu Polski dla duchowieństwa w związku z wydaniem nowego mszału ołtarzowego” nakazuje taką postawę, jeśli pozwalają ona to okoliczności. Ale dopuszcza także postawę stojącą „gdy przemawiają za tym szczególne okoliczności”. Według niej wierni powinni także stać, gdy komunia przyjmowana jest pod dwiema postaciami...

Zdaniem piszącego te słowa nie należy więc robić ze sprawy problemu a dostosować się do rozporządzenia proboszcza, który w świetle prawa jest odpowiedzialny za duszpasterstwo w parafii. To on odpowiada za odpowiednią interpretację Instrukcji Episkopatu, która przecież nie formułuje nakazu kategorycznie.

Postawa stojąca nie jest żadnym bluźnierstwem wobec Chrystusa. Przy okazji rzeczywiście pokazuje, że jesteśmy pielgrzymami do domu Ojca, karmiącymi się „Chlebem Żywym, który zstąpił z nieba”, Ciałem Jego Syna. Proszę przypomnieć sobie, że Żydzi spożywali Paschę na stojąco, a przecież Eucharystia w czasie takiej paschalnej wieczerzy została przecież ustanowiona... Msza jest przecież pamiątką Nowej Paschy... Może zamiast pamiętać tylko o adoracji powinniśmy też zwrócić uwagę na ten aspekt Eucharystii?

O komunii na rękę przeczytasz w artykule zawartym na stronie
http://www.mateusz.pl/ksiazki/js-npp/js-npp_18.htm

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg