MAT 23.12.2003 18:53

Jakich prac nie wolno wykonywać w niedzielę i święta? Czy można na przykład zrobić małe i niezbędne pranie , albo prasowanie ?

Odpowiedź:

Nie jest to dokładnie określone. W tym względzie chrześcijanin powinien kierować się swoim sumieniem. W katechizmie Kościoła Katolickiego tak to ujęto:

2185 W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane wierni powinni powstrzymać się od wykonywania prac lub zajęć, które przeszkadzają oddawaniu czci należnej Bogu, przeżywaniu radości właściwej dniowi Pańskiemu, pełnieniu uczynków miłosierdzia i koniecznemu odpoczynkowi duchowemu i fizycznemu. Obowiązki rodzinne lub ważne zadania społeczne stanowią słuszne usprawiedliwienie niewypełnienia nakazu odpoczynku niedzielnego. Wierni powinni jednak czuwać, by uzasadnione powody nie doprowadziły do nawyków niekorzystnych dla czci Boga, życia rodzinnego oraz zdrowia.

Umiłowanie prawdy szuka czasu wolnego, a potrzeba miłości podejmuje uzasadnioną pracę.

2187 Świętowanie niedziel i dni świątecznych wymaga wspólnego wysiłku. Każdy chrześcijanin powinien unikać narzucania - bez potrzeby - drugiemu tego, co przeszkodziłoby mu w zachowywaniu dnia Pańskiego. Gdy zwyczaje (sport, rozrywki itd.) i obowiązki społeczne (służby publiczne itp.) wymagają od niektórych pracy w niedzielę, powinni czuć się odpowiedzialni za zapewnienie sobie wystarczającego czasu wolnego. Wierni powinni czuwać z umiarkowaniem i miłością nad tym, by unikać nadużyć i przemocy, jakie rodzą niekiedy rozrywki masowe. Pomimo przymusu ekonomicznego władze publiczne powinny czuwać nad zapewnieniem obywatelom czasu przeznaczonego na odpoczynek i oddawanie czci Bogu. Pracodawcy mają analogiczny obowiązek względem swoich pracowników.

Małe prasowanie (np. koszuli czy pieluszek) trudno uznać za złamanie nakazu odpoczynku niedzielnego. Podobnie wypranie czegoś, co np. się poplamiło, kiedy odłożenie prania mogłoby spowodować stałe zabrudzenie. Jak napisano w katechizmie, trzeba w ocenie konieczności wykonania jakiejś pracy kierować się miłością, ale i strzec się w tym względzie niekorzystnych nawyków...

J.

więcej »