tymka 17.12.2003 14:56

jakie fragmenty Pisma Świętego bezposrednio opowiadają się przeciwko magii, okultyzmowi itp? jak można pomóc komuś zafascynowanemu magią i różnymi takimi rzeczami? i jeszcze jedno: jakie fragmenty Pisma Świętego mówią bezpośrednio o tym, że Jezus był Bogiem? z góry dziękuję i pozdrawiam! :)))

Odpowiedź:

1. Taki tekst to przede wszystkim Pwt 18, 10-12
Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień swego syna lub córkę, uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary; nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów i widma, zwracał się do umarłych. Obrzydliwy jest bowiem dla Pana każdy, kto to czyni. Z powodu tych obrzydliwości wypędza ich Pan, Bóg twój, sprzed twego oblicza.

Można w Biblii znaleźć także inne teksty, w których widać potępienie dla tego rodzaju praktyk:

Jr 29,8-9
Bo to mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Nie dajcie się wprowadzić w błąd przez waszych proroków, którzy są wśród was, i przez waszych wróżbitów; nie zwracajcie uwagi na wasze sny, jakie śnicie. Oni bowiem prorokują wam kłamstwo w moje imię. Nie posłałem ich - wyrocznia Pana.

2 Krn 33, 6
On to przeprowadził synów swoich przez ogień w Dolinie Synów Hinnoma, uprawiał wróżbiarstwo, czary i magię, ustanowił zaklinaczy i wieszczków. Mnóstwo zła uczynił w oczach Pana, pobudzając Go do gniewu.
Dz 19, 19
I wielu też z tych, co uprawiali magię, poznosiło księgi i paliło je wobec wszystkich. Wartość ich obliczono na pięćdziesiąt tysięcy denarów w srebrze.

2. Obawiamy się, że osobie zafascynowanej okultyzmem dość trudno pomóc. Zdecydowanie najlepszym sposobem jest modlitwa w jej intencji.

3. Bóstwo Chrystusa poświadcza ogromna spora ilość fragmentów Pisma Świętego. Często nie czyni tego wprost, ale wyraźnie czyni taką aluzję. Trudno je wszystkie wymieniać. Proponujemy jednak zajrzeć przede wszystkim do trzech:

J 1,1
Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo.
J 1,18
Boga nikt nigdy nie widział, Ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, /o Nim/ pouczył.
Flp 2, 6
On, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem,

Proponujemy jeszcze lekturę Łk 22, 66-71
Skoro dzień nastał, zebrała się starszyzna ludu, arcykapłani i uczeni w Piśmie i kazali przyprowadzić Go przed swoją Radę. Rzekli: Jeśli Ty jesteś Mesjasz, powiedz nam! On im odrzekł: Jeśli wam powiem, nie uwierzycie Mi, i jeśli was zapytam, nie dacie Mi odpowiedzi. Lecz odtąd Syn Człowieczy siedzieć będzie po prawej stronie Wszechmocy Bożej. Zawołali wszyscy: Więc Ty jesteś Synem Bożym? Odpowiedział im: Tak. Jestem Nim. A oni zawołali: Na co nam jeszcze potrzeba świadectwa? Sami przecież słyszeliśmy z ust Jego.
Jezus zostaje skazany za to, że mówił o sobie, że jest Synem Bożym. Zgodnie z prawem mojżeszowym takie stwierdzenie było bluźnierstwem i powinno być ukarane śmiercią. Tekst te jest jednak nieco bardziej skomplikowany. Otóż trzeba pamiętać, że tytuł Syn Boży był używany na określenie np. pobożnego Izraelity czy arcykapłana. Określając siebie w ten sposób Jezus nie popełniłby żadnego bluźnierstwa. Jednak wcześniej mówi, że „będzie siedzieć po prawej stronie Wszechmocy Bożej”. Otóż po prawej stronie króla siedzi tylko syn, następca tronu. Przesłuchujący Jezusa doskonale go zrozumieli. Jezus powiedział ni mniej ni więcej, tylko że jest naturalnym, prawdziwym równym Ojcu w bóstwie, Jednorodzonym Synem Bożym...

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg