Partyzant 10.12.2003 18:34

"75 proc. Polaków wyraziło zaufanie do Kościoła katolickiego, w tym 34 proc. bardzo duże, a 41 proc. - raczej duże. Nie ufa Kościołowi 22 proc. badanych, a 3 proc. nie potrafiło zająć stanowiska w tej sprawie.[...] Na pytanie OBOP, czy władze państwowe powinny kierować się zasadami społecznej nauki Kościoła, 56 proc. badanych uważa, że powinny."

Dwa pytania: czy Kk docenia takie sondaże i jak je interpretuje (ocena respondentow sie zmienia, nie zawsze sa takie dobre). Drugie, co to znaczy kierowac sie społeczną nauką Kościoła w życiu państwowym i prowadząc własny biznes?

Odpowiedź:

1. Odpowiadający ma do tak postawionego w ankiecie pytania poważne zastrzeżenia. Pytający chyba nie wiedzą, że Kościół to wspólnota ludu Bożego. Wychodzi na to, że ankietowani mają napisać, czy mają zaufanie do samych siebie. To jakiś absurd. Przy okazji okazuje się, jak wiele osób nie identyfikuje się z Kościołem, do którego należy (bo przynajmniej nominalnie w Polsce jest nieco więcej katolików niż ci, którzy wyrażają, że mają do niego zaufanie). Ci powinni się mocno nad swoim miejscem w Kościele zastanowić...
Pytanie raczej powinno więc być inaczej skonstruowane: powinno może dotyczyć duchowieństwa czy działalności Kościoła...
Pomijając te zastrzeżenia trzeba powiedzieć, że Kościół (hierarchia Kościoła czy tzw czynniki oficjalne) raczej nie zajmuje oficjalnego stanowiska wobec tego typu sondaży. Jego zadaniem jest bowiem głoszenie Ewangelii, prowadzenie ludzi do Boga i troska o dobro wspólne, a nie szukanie popularności. Ta bywa zależna od różnorakich zawirowań. Trzeba po prostu zawsze starać się dobrze robić swoje.

2.Katolicka nauka społeczna to inaczej społeczne nauczanie Kościoła. Bliskie jest ono nauczaniu moralnemu. Akcentuje jednak – jak wskazuje sama nazwa – kwestie społeczne tego nauczania, nie zajmując się tak szczegółowo sprawami jednostki. W pierwszym przypadku chodzi więc o to, jakimi zasadami (moralnymi) w budowaniu wspólnego dobra powinny kierować się władze (np. kwestia podziału kompetencji między władze centralne a samorządy, prawa i obowiązki obywateli itp.) W drugim zaś chodzi o zasady moralne obowiązujące w prowadzeniu działalności gospodarczej (np. w kwestii konkurencji czy wynagradzania pracowników).

Więcej na temat katolickiej nauki społecznej przeczytasz na stronie:
http://www.cyf-kr.edu.pl/~zykalino/

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg