Magda 09.12.2003 10:04

Ostatnio Kościół uaktualnił prawa kościelne.Wg. nich trzeba zachować post(nie tańczyc i nie jesc mięsa) w każdy piątek roku i w Wielki Post. Starałam się przestrzegać tych zasad już wcześniej, bo ksiądz na religii w liceum mówił, że w piątki należy nie jeść mięsnych potraw. Ale była organizowana impreza z okazji połowy studiów i odbywała się ona z czwartku na piątek. Koleżanka, która jest bardzo wierząca (należy do wspólnoty) powiedziała mi, że nie ma zakazanego przez Kościół bawienia sie w piątki. Więc poszliśmy na tę imprezę. Dopiero teraz dowiedziałam się, że Kościół jednak nakazuje post w piątki. Czy popełniłam grzech ciężki?

Odpowiedź:

Zasadniczo nie można popełnić ciężkiego grzechu będąc nieświadomym, że robi się coś złego. Zasadniczo, gdyż zawiniona ignorancja nie byłaby wytłumaczeniem. W tym jednak wypadku trudno o takowej mówić. Nowa wersja przykazań kościelnych została przyjęta stosunkowo niedawno (od zeszłego roku) a oficjalnie ogłoszona w kościołach dopiero w pierwszą niedzielę Adwentu. Poza tym udział w piątkowej zabawie (analogicznie do jedzenia w piątek mięsa) jest grzechem ciężkim tylko w przypadku, gdy wynika z pogardy dla prawa Kościoła. Twoje pytanie świadczy, że nie tym motywem się kierowałaś idąc na ową zabawę. Tak więc najprawdopodobniej wcale nie opełniłaś grzechu, a jeśli już, to na pewno nie ciężki.
Jeśli owa zabawa miała miejsce przed oficjanym ogłoszeniem nowej wersji przykazań, to oczywiście nie było żadnego grzechu...

J.