Mateusz 25.11.2003 11:47

Proszę o ustosunkowanie się do takich wypowiedzi:
DZIESIĘĆ PRZYKAZAŃ TEŻ ZMIENILI

Kosciół rzymski z Dziesięciu Boskich Przykazań usunął drugie, ktore brzmi:
"Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani zadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemia. Nie bedziesz się im kłanial ani służył"
Otwarło to droge do handlu medalikami, obrazami, szkaplerzami, krzyzykami, posagami itp .Przykazan jednak musialo pozostac dziesiec. Podzielil wiec kosciol ostatnie przykazanie, mówiace o niepozadaniu ani żony, ani osła, ani wołu, na dwie cześci i odtąd katolicy maja tez Dziesięć Przykazań, tak jak i i Żydzi.
co na to Kościół Katolicki?Pozdrawiam

Odpowiedź:

Najlepiej zajrzeć do miarodajnego źródła, jakim jest Katechizm Kościoła Katolickiego, 2083-2141, a zwłaszcza punkty 2129-2132.
Na temat dzielenia pierwszego przykazania i katolickiej nauki na temat obrazów przeczytać możesz pod adresem:
http://www.mateusz.pl/ksiazki/js-sd/Js-sd_28.htm

Od siebie tylko dodajmy:
że tekst pierwszego przykazania z księgi Wyjścia (20, 3-5) brzmi:

Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!. Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył (...)

a z Księgi Powtórzonego Prawa (5, 7-9)

Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie. Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi. Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył. Bo Ja jestem Pan, Bóg twój (...)

W obu tekstach wytłuściliśmy fragmenty zdań, które są wyrażnym powtórzeniem myśli z pierwszego przykazania, a jednocześnie są umieszone po zakazie czynienia obrazów. Po co powtarzać pierwsze przykazanie po drugim? Ma to sens tylko wtedy, jeśli uznamy wzmiankę o zakazie czynienia obrazów jako komentarz do pierwszego, a nie oddzielne przykazanie. Sam tekst biblijny przeczy więc przedstawionym w pytaniu zarzutom...


J.
J.