WD 12.11.2003 16:05

Poniewaz jestescie bardzo zyczliwi dla korespondentow a zarazem rzetelni to pozwalam sobie zwrocic sie z 2 pytaniami:
1.Jak to jest z chrztem dzieci z malzenstw niesakramentalnych.Czy Kosciol zgadza sie na taki chrzest czy ma prawo go odmowic.
2.sprawa ceremonii pogrzebowych ludzi niewierzacych badz niepraktykujacych. Decyzje proboszczow sa rozna w roznych kosciolach.
Zwracam sie z tymi pytaniami gdyz czesto pytaja mnie , jako czlowieka Kosciola , o to moi znajomi stojacy dalej a ktorzy zetkneli sie z takimi problemami tlumaczac ze w takich chwilach zwlaszcza smierci gdy czlowiek jest pelen smutki gdyby spotkal sie z zyczliwoscia to moze spojrzalby inaczej na Kosciol i moglby byc ta owca zabłąkaną sprowadzona z powrotem, o ktorej mowi papiez.
Jakie jest stanowisko Kosciola w tych sprawach? Z gory dziekuje za odpowiedz.

Kosciolao to lu

Odpowiedź:

1. Prawo kanoniczne (kanon 868 §1) tak sprawę reguluje:
Do godziwego ochrzczenia dziecka wymaga się:
1° aby zgodzili się rodzice lub przynajmniej jedno z nich, lub ci, którzy prawnie ich zastępują;
2° aby istniała uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku; jeśli jej zupełnie nie ma, chrzest należy odłożyć zgodnie z postanowieniami prawa partykularnego, powiadamiając rodziców o przyczynie.

Zasadniczo nie ma problemów ze chrztem dzieci osób, które żyją w małżeństwach niesakramentalnych. Często są to osoby wierzące, które mimo sytuacji, w której się znalazły, szczerze chcą po chrześcijańsku wychowywać swoje dzieci. Inaczej jest w sytuacji osób, które mimo braku przeszkód nie chcą przyjąć sakramentu małżeństwa. Rodzi się bowiem pytanie, czy rzeczywiście będą gwarantowali chrześcijańskie wychowanie dziecka, skoro sami wskazania Kościoła lekceważą.... Decyzja w tej sprawie zawsze należy do roztropnej oceny proboszcza.

Możesz też zajrzeć na stronę:
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TA/TAL/trudne_pytania_08.html


2. W sprawie pogrzebów istnieją pewne ogólnie przyjęte normy. Możesz się z nimi zapoznać wchodząc na stronę:
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/M/MS/pogrzeb_koscielny.html
http://www.kuria.katowice.pl/doce/07.html
albo
http://www.archpoznan.org.pl/serwis/artykuly/2002/1/pogrzeb.html

J.