Aproposja 18.09.2003 17:17

W związku z pytaniem o zachowanie się po przyjęciu Komunii Św. Czy udziela się tego Sakramentu a) bardzo uposledzonym umysłowo, b) konającym już półprzytomnym, gdy jest wiadomo, że to osoba praktykująca ? Jaka jest dolna granica wieku dla dzieci wczesnokomunijnych ? Jeżeli w sumie mało wiemy o tajemnicy Eucharystii i jak Jezus w nas działa, choć i nie działa automatycznie, to wystarczy założenie w tych przypadkach dobrego serca i ufność, że Jezus jakoś zadziała? A jeśli nie, to ile trzeba mieć tego rozumu? Bóg zapłać ! Za poprzednie też.

Odpowiedź:

Z komentarza do Prawa Kanonicznego:
Nie należy dopuszczać do Eucharystii wiernych nie mających wystarczającego poznania, a więc dzieci, które nie osiągnęły jeszcze używania rozumu oraz pozbawionych tej zdolności z jakiegokolwiek powodu, a także nie przygotowanych odpowiednio do przyjęcia komunii św. (por. kan. 913 § 1).

Dzieciom można udzielać komunii św. dopiero wtedy, gdy osiągną wystarczające poznanie i są dokładnie do tego przygotowane. To poznanie i przygotowanie ma obejmować stosowne do ich umiejętności zrozumienie tajemnicy Chrystusa oraz przyjęcie Jego Ciała z wiarą i czcią (kań. 913 § 1). Uzależniając przyjęcie komunii św. od wystarczającego poznania tajemnicy Chrystusa kodeks wymaga uprzedniego używania rozumu (kan. 914), które według domniemania prawnego osiąga się po ukończeniu siedmiu lat życia (kan. 97 § 2). Pośrednio więc prawo określa minimalny wiek wymagany do przyjęcia komunii św. po raz pierwszy. Ma to nastąpić możliwie jak najszybciej po dojściu do używania rozumu i po odpowiednim przygotowaniu. Przyjęcie komunii św. po raz pierwszy musi też być poprzedzone spowiedzią sakramentalną (kan. 914). Bardziej szczegółowe wskazania co do czasu dopuszczania dzieci do komunii św. może określić prawo partykularne.

Przygotowanie dzieci do przyjęcia komunii św. oraz troska, aby jak najszybciej po przygotowaniu posiliły się Bożym pokarmem, jest przede wszystkim obowiązkiem rodziców i tych, którzy ich zastępują, a także proboszcza. Proboszcz powinien ponadto czuwać, aby dzieci, które jeszcze nie osiągnęły używania rozumu albo nie zostały jego zdaniem wystarczająco przygotowane, nie były dopuszczane do Stołu Pańskiego (kan. 914).
Mniejsze wymagania co do poznania Eucharystii i przygotowania się do jej przyjęcia określa ustawodawca odnośnie do dzieci, które znajdują się w niebezpieczeństwie śmierci. Można im udzielić Eucharystii, jeżeli są w stanie odróżnić Ciało Chrystusa od zwykłego pokarmu i przyjąć komunię św. z szacunkiem (kan. 913 § 2). Wymagania te mogą spełniać także dzieci, które jeszcze nie ukończyły siedmiu lat życia.


W świetle powyższego na pierwsze pytanie należy odpowiedzieć, że możliwość przyjmowania Komunii zależy od możliwości zrozumienia tego, że przyjmuje się Ciało Pana Jezusa. Wydaje się, że rozeznać mogą to rodzice, katecheta i proboszcz...

Osobie półprzytomnej wolno a nawet należy udzielić Komunii...

Możesz też odwiedzić strony:
http://www.nspj-paprocany.katowice.opoka.org.pl/teksty/tekst07.doc
http://www.katecheta.pl/2001/11/F_05.htm
oraz
http://www.wydzial-kat.katowice.opoka.org.pl/aktyprawne/ mails.php?idtem=4&idkat;=02


red.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg