Anna 16.09.2003 18:38

Mam pytanie, czy spowiadajac sie naprzyklad z klamstwa, musze po spowiedzi powiedziec prawde osobie, ktora oklamalam:) Czy wystarczy, ze nigdy w zyciu juz tego nie zrobie.

Odpowiedź:

Zawsze istnieje obowiązej zadośćuczynienia człowiekowi za wyrządzone krzywdy. W przypadku ósmego przykazania tak ujmuje to Katechizm Kościoła Katolickiego 2487:
Wszelkie wykroczenie przeciw sprawiedliwości i prawdzie nakłada obowiązek naprawienia krzywd, nawet jeśli jego sprawca otrzymał przebaczenie. Jeśli jest rzeczą niemożliwą naprawienie szkody publicznie, należy to zrobić w sposób ukryty; jeśli ten, kto doznał krzywdy, nie może zostać wynagrodzony bezpośrednio, powinien otrzymać zadośćuczynienie moralne w imię miłości. Obowiązek naprawienia krzywd dotyczy również przewinień popełnionych wobec dobrego imienia drugiego człowieka. Naprawienie krzywd - moralne, a niekiedy materialne - powinno być ocenione na miarę wyrządzonej szkody. Jest ono obowiązkiem sumienia.
Czyli chodzi o naprawienie szkód, jakie kłamstwo wyrządziło. Tak na przyład w przypadku oszczerstwa konieczne jest ujawnienie prawdy i przywrócenie w ten sposób oczernionemu dobrego imienia...

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg