Ania 08.05.2003 15:31

W jaki sposób rozliczają się przedstawiciele Kościoła z fiskusem? Spotkałam się z obiegową opinią, że nie płaca oni podatków, ale kojarząc własne doświadczenia z PIT-ami wydaje mi się, że są traktowani jak przedstawiciele wolnych zawodów. Prosze o informację.

Odpowiedź:

Od tzw. posług kościelnych płacą księża płacą podatek zryczałtowny, zależny od liczebności parafii, w której pracują. Oczywiście dochody uzyskiwane za katechizowanie w szkole są normalnie opodatkowane, tak jak każdego pracownika. Wzór odpowiedniego PITu znaleźć mozna na stronie:
http://www.kuria.lublin.pl/NEWS/pit_19a.pdf .

Zacytujmy odpowiednie przepisy:

Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów osób duchownych
Podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów osób duchownych opłacają osoby duchowne prawnie uznanych wyznań, osiągające przychody z opłat otrzymywanych w związku z pełnionymi funkcjami o charakterze duszpasterskim.
Stawki ryczałtu zarówno od przychodów proboszczów, jak i przychodów wikariuszy, określone są kwotowo w załącznikach do ustawy. Ich wysokość uzależniona jest od liczby mieszkańców parafii.
Wysokość ryczałtu ustalana jest w drodze decyzji urzędu skarbowego odrębnie za każdy rok podatkowy.
Osoby duchowne opłacające ryczałt są zwolnione od obowiązku składania zeznań podatkowych o wysokości osiągniętego dochodu ze źródła przychodu objętego ryczałtem.

Źródło: Ministerstwo Finansów


A.

więcej »