Piotr 22.04.2003 16:15

Szczęść Boże!
Chciałbym się zapytać dlaczego w Polsce nie jest przestrzegany przepis o sprawowaniu liturgii Wigilii Paschalnej po zapadnięciu zmroku. Szczęśliwie w mojej parafii rozpoczyna się ona o 22.00 i w tym roku zakończyła o 1.00, ale jest to jedyna parafia w dekanacie i trzecia w moim mieście, która przestrzega tych przepisów. W pozostałych 27 parafiach miasta Wigilia rozpoczyna się o 18.00 lub 19.00. Jaki to ma sens śpiewać W Exultecie o nocy jak do 21 jest już jeszcze jasno?
Wszyskich jak najgoręcej zachcam do przeżywania Zmartwychwstania Pańskiego podczas przepięknej liturgii Wigilii Paschalnej (koniecznie w nocy i z wszystkimi czytaniami). Z Panem Bogiem! Alleluja!

Odpowiedź:

Zgadzamy się z powyższym. Rzeczywiście, liturgię Wigilii Paschalnej należy rozpoczynać po zapadnięciu zmroku. Coż, bywa, że sami proboszczowie nie rozumieją sprawy albo ulegają naciskom parafian... (to nasza odpowiedź na pytanie :)))). Warto w tym względzie zapoznać się z 78 punktem "Listu ogólnego o przygotowaniu i obchodzeniu Świąt Paschalnych" Kongregacji Kultu Bożego, w którym zacytowano zresztą odpowiedni fragment Mszału:

"Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się w nocy: nie wolno ich rozpocząć, zanim nie zapadnie noc, a należy je zakończyć przed świtem niedzieli". Zasada ta misi być interpretowana ściśle. Przeciwne jej nadużycia i tu i ówdzie praktykowane zwyczaje sprawowania Wigilii Paschalnej o godzinie, w której zwykło się antycypować Mszę niedzielną, zasługują na odrzucenie.
Przytaczane przez niektórych powody antycypowania Wigilii Paschalnej, jak np. publiczne niebezpieczeństwo, nie są wysuwane w przypadku nocy Narodzenie Pańskiego lub innego rodzaju zgromadzeń.


Całość dokumentu znaleźć można na stronie:
http://www.kkbids.episkopat.pl/dokumentypovii/listoosp/wstep.htm

J.

więcej »