tr 11.04.2003 05:28

RE Pytanie z dnia: 07.04.2003 Biorę w czerwcu ślub, ...
przystrojenie kościoła tylko i wyłącznie w jednej kwiaciarni 200 do 300,- PLN, - to sie po polsku nazywa korupcja. Nie rozumiem punktu widzenia odpowiadajacego mam pytanie posilkowe a jak wyglada ta kwestia w Kosciele Polskokatolickim (tzn ceny za uslugi dla ludnosci)?

Odpowiedź:

Z wysokością opłat za ślub w Kościele można się oczywiście nie zgodzić. Powinna to być dobrowolna ofiara. Problem w tym, że dla niektórych znaczy to danie jałmużny.... Nie mamy pojęcia jak znaleźć złoty środek w tej kwestii. Przede wszystkim jednak trzeba mieć świadomość, że sprawę należy ustalić z samym proboszczem, a nie z pracownikami serwisu internetowego. My wskazaliśmy na sposób zmniejszenia kosztów: rezygnację z dodakowego przystrojenia kościoła, ewentualne zrezygnowanie z organisty. Wskazaliśmy także, iż w takim wypadku proboszcz zapewne przyjmie mniejszą ofiarę... W wielu parafiach w związku ze ślubem nie przystraja się dodatkowo koscioła. Proszę wybaczyć, ale jeśli kogoś stać na coś takiego, to stać go zapewne także na bardziej hojny datek na rzecz asystującego przy ślubie kapłana i parafii... Czy w tak radosnym dniu, w którym nie szczędzi się pieniądzy na wynajęcie odpowiedniej sali, jedzenie (często także alkohol) dla zaproszonych gości, suknię ślubną, zespół muzyczny i fotografa akurat kapłana, urzędowego świadka Kościoła trzeba potraktować jak natrętnego żebraka?

Problem w tym, że patrzy Pani na sprawę nie jak na przyjęcie w Kościele sakramentu, ale jak na usługę ze strony Kościoła (to Pani słowa). Wynajęcie na godzinę sali (kościoła), muzyka (organisty), urzędnika (kapłana) pracownika gospodarczego (kościelny) i ewentualnie sprzątaczek które pozbierają rozrzucony przed kościołem ryż za 700 zł to rzeczywiście sporo... W takim razie podpowiemy Pani, że pozostało jeszcze opłacenie nauk prześlubnych, ewentualnego katechumenatu przedmałżeńskiego i papierkowej roboty proboszcza przy spisywaniu protokołu i zawiadamianiu Urzędu Stanu Cywilnego...

J.