andrzej 07.02.2003 08:33

czy katolik posiadający ślub kościelny, w jakichkolwiek okolicznościach może wyrazić zgodę na rozwód - sumienie podpowiada mi, że nie.
interesuje mnie jednak sytuacja, gdy rozwodu żąda strona będąca innego wyznania a zachodzi podejrzenie działania z premedytacją od początku trwania małżeństwa. czy orzecznie sądu rodzinnego i dowody winy strony wnoszącej o rozwód mogą być jakimkolwiek usprawiedliwieniem udzielenia zgody na rozwód ?
czy można poważnie traktować uczucia religijne osoby, która odeszła od kościoła katolickiego na rzecz innego wyznania, ale nie dotrzymuje jego podstawowych wskazań ( oni również jakoby nie akceptują rozwodów). chodzi o kościół zborów chrystusowych.

Odpowiedź:

W kwestii zgody na rozwód najlepiej zapoznać się z artykułem o. Jacka Salija zawartym na stronie http://www.mateusz.pl/ksiazki/js-sd/Js-sd_38.htm .
Rzeczywiście trudno także na serio traktować wiarę osoby, które zmienia wyznanie, ale nie respektuje zasad przyjmowanych w jej nowej wspólnocie religijnej...
Nie bardzo natomiast wiemy o co chodzi z tym działaniem z premedytacją i orzeczeniem sądu rodzinnego o winie. Jeśli zachodzi okoliczność, która wskazuje, że małżeństwo było nieważnie zawarte, to może oczywiście się Pan starać w sądzie biskupim o uznanie nieważności małżeństwa..

J.

Gość1 DODANE07.05.2024 12:02

więcej »