02.02.2003 22:06

Chciałabym dowiedzieć się czegoś (=wszystkiego) o trapistach, a właściwie o trapistkach. Charyzmat, czy są w Polsce, albo we Włoszech, jakie noszą habity itp. itd.

Odpowiedź:

Trapiści

To inna nazwa cystersów reformowanych (lub „ściślejszej obserwancji”). Ich powstanie (XVII w.) przypada na sam środek kryzysu zakonu cystersów, zaraz po Soborze Trydenckim, i jest reakcją na krytykę rozprzężenia w życiu zakonnym, co przybrało postać bezwzględnego posłuszeństwa wobec przepisanych reguł. Nowa nazwa pochodzi od klasztoru w Soligny-
-la-Trappe, którego zwierzchnikiem został w 1664 r. Armand-
-Jean Le Bouthillier de Rancć (1626-1700), wcześniejszy opat, zarządzający pięcioma klasztorami cysterskimi, który postanowił uczynić w swym życiu zdecydowany zwrot ku ascezie. Wprowadził on w Trappe surową regułę, która miała się odwoływać do ducha początków zakonu cysterskiego, a mieściło się w niej ścisłe przestrzeganie zasady milczenia, poświęcenie się życiu kontemplacyjnemu, nadzwyczaj skromna dieta i takie samo mieszkanie oraz przywrócony obowiązek pracy fizycznej. Reguła, zatwierdzona przez Stolicę Świętą w 1677 r., odniosła znaczący sukces i przyjęły j ą również inne klasztory (początkowo każdy z nich niezależnie), a w r. 1705 papież Klemens XI zatwierdził statuty zakonu, chociaż formalnie podlegał on opatowi Citeaux. Na przestrzeni XIX w. zakon podzielił się na dwie gałęzie, by w 1892 r. na nowo odzyskać swą jedność. Poszczególne opactwa są niezależne, połączone kapitułą, na czele której stoi opat generalny. Obecnie w około 85 klasztorach męskich i 50 żeńskich żyje 2600 zakonników i 1750 zakonnic. W liczbie najbardziej znanych trapistów XX w. jest pisarz i mistyk amerykański T. Merton (1915-68), autor znakomitych tekstów o duchowości, J. B. Chautard, opat z Sept-Fons (Dusza apostolstwa, 1928) oraz nikaraguański poeta E. Cardenal.

1688 powstał żeński odłam zakonu - trapistki.

W Polsce nie ma aktualnie ani trapistów ani trapistek.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg