01.01.2003 00:20

Czy z upływem lat zmienił się sposób widzenia Marcina Lutra przez kościół katolicki?

Odpowiedź:

Od wielu już lat Kościoły katolicki i ewangelicko-augsburski prowadzą dialog ekumeniczny. Z okazji jubileuszu 500 lecia urodzin dr Marcina Lutra komisja katolicko-luterańska opublikowała w 1982 roku wspólne słowo. pt. Marcin Luter – świadek Jezusa Chrystusa. (Niestety, nie znaleźliśmy tego dokumentu w internecie. Można go znaleźć w Więzi 28 (1984) nr 1, s. 11-17 oraz Ateneum Kapłańskim 101 (1983) nr 3, s. 381-390). W dokumencie tym „strona katolicka uznała jednostronność radykalnie negatywnej oceny reformatora upowszechnionej w Kościele katolickim”. Strona luterańska zaś stwierdziła, że „przy całej wdzięczności za dzieło Lutra, Kościoły luterańskie znają dzisiaj granicę jego osoby i dzieła (...)”.

Więcej na temat dzisiejszego spojrzenia Kościoła katolickiego na dzieło Lutra znajdziesz pod adresem:
http://tygiel.piotrkowska.lodz.pl/aktual/25.htm .


Proponujemy także zajrzeć do opracowania o. S.C. Napiórkowskiego, Podstawowe osiągnięcia dialogów wyznaniowych, w: Ku chrześcijaństwu jutra. Wprowadzenie do ekumenizmu, red. W. Hryniewicz, J.S Gajek, S.J. Koza, Towarzystwo Naukowe KUL, Lublin 1997, s. 542-556 (o Marcinie Lutrze, s. 551-552). Możesz też zajrzeć do relacji z sympozjum ekumenicznego „Marcin Luter w refleksji ekumenicznej” pióra W.M. Leyka, zamieszczonej w Studiach i Dokumentach Ekumenicznych (1/83, s. 74-78).

Przy okazji: wydaje się nam, że warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat dzisiejszego zbliżenia między luteranami a katolikami. Dlatego gorąco polecamy artykuł o. S.C. Napiórkowskiego zamieszczony pod adresem http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TE/podaja_rece.html oraz wspaniałą książkę tegoż autora, zawierającą także wspólną deklarację katolików i luteran na temat usprawiedliwienia, zamieszczoną pod adresem http://www.apologetyka.katolik.pl/czytelnia/ksiazki/ks19/index.php .

Poniżej publikujemy także list Jana Pawła II napisany z okazji 500 lecia urodzin Reformatora.


LIST
OJCA ŚWIĘTEGO
JANA PAWŁA II
Z OKAZJI PIĘĆSETLECIA URODZIN
MARCINA LUTRA


Do mojego Czcigodnego Brata
Kardynała Jana Willebrandsa
Przewodniczącego Sekretariatu Jedności Chrześcijan

10 listopada 1983 przypada 500 rocznica urodzin doktora Marcina Lutra w Eisleben. Z tej okazji wielu chrześcijan, zwłaszcza wyznania ewangelicko-luterańskiego, wspomina tego teologa, który u progu czasów nowożytnych w sposób zasadniczy przyczynił się do radykalnej zmiany rzeczywistości kościelnej i sakralnej świata zachodniego. Nasz świat dziś jeszcze doświadcza jego wielkiego wpływu na historię.

Dla Kościoła katolickiego imię Marcina Lutra związane jest poprzez wieki ze wspomnieniem bolesnego okresu, a zwłaszcza z doświadczeniem początków głębokich podziałów w Kościele. Z tej racji 500 rocznica urodzin Marcina Lutra winna być dla nas okazją do rozważania, w prawdzie i w miłości chrześcijańskiej, tych brzemiennych w skutki wydarzeń historycznych czasu Reformacji. Właśnie z dystansu czasowego można bowiem nieraz lepiej zrozumieć i przedstawić wydarzenia historyczne.

Dlatego to wybitne osobistości i instytucje luterańskiego chrześcijaństwa wypowiedziały się za tym, by rok poświęcony pamięci Lutra ukształtować w duchu prawdziwie ekumenicznym oraz by ukazać Marcina Lutra w taki sposób, aby służyło to sprawie jedności chrześcijaństwa. Z satysfakcją przyjmuję tę intencję i dostrzegam w niej braterskie zaproszenie, abyśmy razem starali się dotrzeć do pogłębionego i pełniejszego obrazu tych historycznych wydarzeń, a także do krytycznej refleksji nad różnorodną spuścizną Lutra.

Istotnie, naukowe badania uczonych, tak ewangelickich, jak i katolickich, badania, w których już osiągnięto znaczną zbieżność poglądów, doprowadziły do nakreślenia pełniejszego i bardziej zróżnicowanego obrazu osobowości Lutra oraz skomplikowanego wątku rzeczywistości historycznej, społecznej, politycznej i kościelnej pierwszej połowy XVI wieku. W konsekwencji została przekonywająco ukazana głęboka religijność Lutra, którą powodowany stawiał z gorącą namiętnością pytania na temat wiecznego zbawienia. Okazało się też wyraźnie, że zerwania jedności Kościoła nie można sprowadzać ani do niezrozumienia ze strony Pasterzy Kościoła katolickiego, ani też jedynie do braku zrozumienia prawdziwego katolicyzmu ze strony Lutra, nawet jeśli obydwie te okoliczności mogły odegrać pewną rolę. Podjęte rozstrzygnięcia miały głębokie korzenie. W sporze na temat stosunku między wiarą a tradycją wchodziły w grę sprawy najbardziej zasadnicze, odnoszące się do właściwej interpretacji i recepcji wiary chrześcijańskiej, sprawy zawierające w sobie potencjalność podziału Kościoła, nie dającego się wytłumaczyć samymi racjami historycznymi.

Dlatego to, tak w odniesieniu do Marcina Lutra, jak też w dążeniu do przywrócenia jedności, konieczny jest podwójny wysiłek. Przede wszystkim niezmiernie ważną rzeczą jest kontynuowanie sumiennych badań historycznych. Chodzi o uzyskanie, poprzez pozbawione uprzedzeń i tylko poszukiwaniem prawdy podyktowane badania, właściwego obrazu Reformatora, jak i całej epoki Reformacji oraz osób, które z nią są związane. Wina, gdziekolwiek się znajduje i którejkolwiek strony dotyczy, powinna zostać uznana. Tam, gdzie polemika zaciemniła spojrzenie, musi być ono skorygowane, również niezależnie od tego, o którą ze stron chodzi. Ponadto nie powinniśmy ulegać pokusie, by stawać się sędziami historii, ale tylko mieć na celu lepsze zrozumienie wydarzeń, aby stać się nosicielami prawdy. Tylko poddając się bez zastrzeżeń procesowi oczyszczania poprzez prawdę, możemy znaleźć wspólną interpretację przeszłości, osiągając zarazem nowy punkt wyjścia dla dzisiejszego dialogu.

I to jest druga sprawa, która nam się narzuca: historyczne wyjaśnienie odnoszące się do przeszłości, której znaczenie i skutki jeszcze trwają, musi iść w parze z dialogiem wiary, w którym my, tu i teraz, szukamy jedności. Ten dialog znajduje swoje solidne oparcie w tym co — według pism wyznania ewangelicko-luterańskiego — łączy nas nadal, także po podziale, a mianowicie w Słowie Pisma Świętego, w wyznaniach wiary, w soborach starożytnego Kościoła. Ufam przeto, Czcigodny Księże Kardynale, że Sekretariat dla Jedności Chrześcijan pod Twoim kierownictwem poprowadzi dalej ten dialog, tak poważnie rozpoczęty w Niemczech jeszcze przed Soborem Watykańskim II, utrzymując go w duchu zgodnym z jego podstawami: w wierności względem wiary darmo otrzymanej, która zakłada skruchę i gotowość uczenia się przez słuchanie.

W pokornej kontemplacji tajemnicy Bożej Opatrzności i w pobożnym nasłuchiwaniu tego, czego nas dzisiaj uczy Duch Boży poprzez wspominanie wydarzeń epoki Reformacji, Kościół stara się poszerzyć granicę swojej miłości, aby wyjść naprzeciw jedności tych wszystkich, którzy, jako ochrzczeni, noszą imię Jezusa Chrystusa. Moją szczególną modlitwą i błogosławieństwem towarzyszę pracy Twojego Sekretariatu i wszystkim wysiłkom ekumenicznym na rzecz wielkiej sprawy jedności wszystkich chrześcijan.

Watykan, 31 października 1983 r.


WAM.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg