Młody Katolik 21.01.2023 20:53
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
1.Czy na soborze mogliby być obecni prezbiterzy i mieliby wtedy asystencje Ducha Świetego? Zastanawiam się czy fakt, że biskupi są na soborze to kwestia prawa kościelnego czy ustanowienie Boże.
2.Czy papież mógłby dać prezbiterów władze nad kościołem lokalnym czy musiałby on koniecznie przyjąć sakrę biskupią żeby rządzić?
3.Czy trzy stopnie hierarchii kościelnej (biskupi-prezbiterzy-diakoni) byli w Kościele zawsze czy to jest pomysł Kościoła?
1. Sobory z definicji są spotkaniami biskupów. Wyjaśnijmy jednak: mogą w nich uczestniczyć tez inne osoby, zaproszone na takie spotkanie, ot, choćby jako eksperci. ale tylko biskupi biorą udział w głosowaniach. W tym kontekście pytanie kto ma a kto nie ma asystencji Ducha Świętego uważam za nie do odpowiedzenia. Bo Duch Święty działa jak chce, niekoniecznie wedle ustanowionych przez człowieka reguł: biskupowi asystuje, a księdzu czy zakonnicy już nie. Ostatecznie wszyscy przecież w sakramencie bierzmowania Ducha Świętego otrzymaliśmy, prawda? Kościół "ma asystencję" Ducha Świętego jako całość, niekoniecznie maja ją poszczególne osoby przy podejmowaniu poszczególnych decyzji. No bo np. skoro część biskupów jest za, część przeciw, to jak to możliwe, żeby wszystkich osobiście prowadził Duch Święty?
2. Istnieje w Kościele katolickim urząd administratora apostolskiego. Konkretnie, chodzi o kierowanie nie diecezją,a tzw. administraturą apostolską czy innymi, podobnymi jednostkami. Zajrzyj do Kodeksu Prawa Kanonicznego, konkretnie TUTAJ
3. Zawsze... Od kiedy jest zawsze? Apostołów, których następcami są biskupi, powołał Chrystus. Diakonów ustanowił Kościół. Dla obsługi stołów - czytamy o tym w Dziejach Apostolskich. Tam też czytamy o tym, że zajmowali się też głoszeniem słowa Bożego - ot, pierwszy męczennik, Szczepan czy diakon Filip. A "zwyczajni" księża... Tych nazywamy prezbiterami (czyli starszymi). O nich też mowa jest już w Piśmie Świętym, więc to czas I wieku.
Zobacz TUTAJ
Tyle że w tej biblijnej nomenklaturze nie do końca jest jasne rozróżnienie między biskupem a starszym; niekoniecznie też gminie przewodził biskup.
Zobacz bardziej naukowo: TUTAJ
J.