Marek Z. 15.12.2020 06:20

Trzy lata temu zmieniłem z Żoną wyznanie- jesteśmy członkami Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. W zasadzie to zmieniliśmy już dużo wcześniej, ale mówię o oficjalnym przystąpieniu do Kościoła.

Mamy trójkę dzieci -17, 13 i 8 lat, które oczywiście chodzą z nami do naszego Kościoła od tąd, od kiedy my chodzimy, czyli tak gdzieś od 2013 roku. Najstarszy syn poza chrztem był także u I Komunii w KRK, ale został konfirmowany w naszym Kościele. Dwójka pozostałych dzieci czeka na Konfirmację.

Informowaliśmy o tym fakcie parafię katolicką na terenie której mieszkamy i na terenie której chrzczone były dzieci. Proboszcz, człowiek bardzo światły, był kulturalny i podszedł do nas ze zrozumieniem i (ku mojemu zaskoczeniu) powiedział, że cieszy się, że znaleźliśmy Boga.

I tu rodzi się moje pytanie: wystąpić z Kościoła Rzymskokatolickiego nie można przed ukończeniem 18 roku życia. Jak sytuacja ma się w przypadku naszych Dzieci? Czy są one traktowane dalej jako członkowie KRK? Czy po ukończeniu 18 roku życia, będą musiały przeprowadzać procedurę apostazji (która z dziwnych, nienznaych mi powodów traktowana jest jako synonim każdego "odejścia") z Kościoła Rzymskokatolickiego? Czy może są uznawane za luteranów "z "automatu" (na skutek naszej konwersji)

Dodam, że dzieci są świadomymi luteranami (nawiasem mówiąc bardzo przyjaźnje nastawionymi także do innych chrześcijan w tym i katolików).

Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź:

Skoro informowaliście o tym fakcie parafię katolicką, to i tak dużo. Nie ma potrzeby robić niczego więcej. Kościół katolicki nie domaga się od odchodzących z jego wspólnoty jakichś oficjalnych deklaracji. W wielu przypadkach pomaga to zresztą w powrocie. Mowa o niewierzących. Możliwości oficjalnej apostazji domagają się raczej ci, którzy' z mało dla mnie zrozumiałych powodów chcą żeby ich odejście było aktem oficjalnym, żeby mieć z tego satysfakcję. Ale Kościołowi potrzebne to nie jest.

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg