Gość2020 13.12.2020 01:05

1.Zacznę od tego, że oglądałem przez jakiś czas filmiki takiego księdza. Ksiądz mówił i wyglądał jak kapłan katolicki. Okazało się, że jest to kapłan Bractwa Św. Piusa X. O co z tym chodzi? To są jacyś schizmatycy? Ksiądz ten zrobił mi wodę z mózgu gdyż myślałem, że wygłasza wiarę katolicka. Mówił (jeśli dobrze zrozumiałem), że magisterium zwyczajne kościoła może być niezgodne z Tradycją i wtedy jest nieważne dla katolika. Czy to prawda? Czy Kościół może pomylić się na Soborze? Z tego co ja wiem to sobór może być omylny. Bardzo chce być katolikiem ale przez naiwność nasłuchałem się słów tego księdza z bractwa i mam wątpliwości.

2.Czy gdyby papież był heretykiem to ex catedra, kanonizacja i nieomylność na soborze działa?

3.Co to znaczy religijne posłuszeństwo woli nauczaniu zwyczajnemu? Skoro katolik musi słuchać nauczania zwyczajnego(omylnego) i nadzwyczajnego(nieomylnego) to po co ta różnica? Tak w ogóle gdzie mogę znaleść to nauczanie zwyczajne?

4.Czy synody lokalne i wypowiedzi biskupa z diecezji są częścią nauczania zwyczajnego i muszęm się z nimi zgadzać?

Może brzmię jak schizmatyk ale naprawdę ten ksiądz zrobił mi wodę z mózgu. A co jeśli Bractwo ma racje? Czy moje wątpliwości są grzechem?

Odpowiedź:

1. A czy do stwierdzania zgodności z Tradycją jest ksiądz X czy jednak Kościół, zwłaszcza Kościół pod przewodnictwem papieże zebrany na soborze?

2. Trudno odpowiedzieć na pytanie co by było gdyby.

3. Wyjaśniono tę różnicę  w dwóch punktach Katechizmu Kościoła Katolickiego:

891 "Nieomylnością tą z tytułu swego urzędu cieszy się Biskup Rzymu, głowa Kolegium Biskupów, gdy jako najwyższy pasterz i nauczyciel wszystkich wiernych Chrystusowych, który braci swych umacnia w wierze, ogłasza definitywnym aktem naukę dotyczącą wiary i obyczajów... Nieomylność obiecana Kościołowi przysługuje także Kolegium Biskupów, gdy wraz z następcą Piotra sprawuje ono najwyższy Urząd Nauczycielski" , przede wszystkim na soborze powszechnym. Gdy Kościół przez swój najwyższy Urząd Nauczycielski przedkłada coś "do wierzenia jako objawione przez Boga" i jako nauczanie Chrystusa, "do takich definicji należy przylgnąć posłuszeństwem wiary". Taka nieomylność rozciąga się na cały depozyt Objawienia Bożego.

892 Boska asystencja jest także udzielona następcom Apostołów, nauczającym w komunii z następcą Piotra, a w sposób szczególny Biskupowi Rzymu, pasterzowi całego Kościoła, gdy - nie formułując definicji nieomylnej i nie wypowiadając się w "sposób definitywny" - wykonuje swoje nauczanie zwyczajne, podaje pouczenia, które prowadzą do lepszego zrozumienia Objawienia w dziedzinie wiary i moralności. Nauczaniu zwyczajnemu wierni powinni okazać "religijną uległość ich ducha" , która różni się od uległości wiary, a jednak jest jej przedłużeniem.

4. To wyjaśnione zostało w  punkcie 892.

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg