XYZ 08.12.2019 16:29

1.Jak należy rozumieć to że "...młodzież ma prawo do muzyki religijnej ale z wyłączeniem perkusyjnych elementów" a wcześniej pisze że "tego rodzaju(bigbeatowa) muzyka moze byc wykonywana tylko poza Kościołem" .Czy elementy perkusyjne są zakazane do koncertów muzyki religjnej czy do spotkań takich jak lednica debowiec koncert Jednego Serca Jednego Ducha?
2.Jak wygląda sytuacja aktualna tych dokumentów,czy one obowiązują?
3.Czy w nabożeństwach np. Uwielbienie w kościele można używać elementów perkusyjnych ?

Fragment "WSKAZANIA DUSZPASTERSKIE O NABOŻEŃSTWACH DODATKOWYCH W ZWIĄZKU Z REFORMĄ LITURGICZNĄ SOBORU WATYKAŃSKIEGO II (30 X 1972)
KONFERENCJA EPISKOPATU POLSKI
WSKAZANIA DUSZPASTERSKIE O NABOŻEŃSTWACH"
"
5. Nowe formy nabożeństw
W ostatnich czasach dostrzega się, w pracy duszpasterskiej nowe sposoby urozmaicania nabożeństw, jak np. nabożeństwa z udziałem muzyki big-beatowej. Tego rodzaju muzyka może być wykonywana tylko poza kościołem. Święta Kongregacja Kultu Bożego odpowiedziała wyraźnie, że młodzież ma prawo do muzyki religijnej, odpowiadającej jej wiekowi, ale pod kontrolą biskupów oraz z wyłączeniem instrumentów perkusyjnych, a więc talerzy, bębnów, trangułów itd."

Odpowiedź:

W 2017 roku polski episkopat wydał nowa instrukcję w tym względzie. Czytamy tam: Nie każdy instrument odpowiada godności świątyni i jest w jednakowym stopniu  zdatny  do  wzmacniania  ducha  modlitwy87. Nie wolno używać w liturgii instrumentów przeznaczonych do wykonywania muzyki świeckiej (np. gitara elektryczna, perkusja, fortepian, syntezator). Zawsze decydujące znaczenie ma sposób wykorzystania instrumentu  oraz  wysoka jakość artystyczna wykonania z troską o szlachetne piękno muzyki sakralnej (37b)

Całość dokumentu - TUTAJ

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg