Gość 16.10.2019 08:48

Szczęść Boże,
1. Zbliża się listopad, więc chciałabym w związku z tym zapytać, skąd wziął się zwyczaj modlitwy za zmarłych? Niektórzy nie potrafią tego zrozumieć, bo, ich zdaniem, "tego nie ma w Biblii".
2. Co dzieje się z modlitwą za zmarłych? Św. Franciszka Rzymianka uważała, że jeśli modlimy się za duszę, która jest w niebie, to nasza modlitwa rozdziela się na kogoś potrzebującego w czyśćcu i na nas samych. Natomiast jeśli w piekle - wówczas modlitwa ta działa wyłącznie na korzyść modlącego się. To ciekawe...
3. Co można sądzić o tzw. "pominiętym przykazaniu" i jak można odpowiedzieć na zarzuty na ten temat?
4. Chciałabym spytać jeszcze o naklejki imitujące tatuaże oraz tatuaże henną lub czymś innym zmywalnym - czy nie obrażają one Boga?
Pozdrawiam, z Panem Bogiem

Odpowiedź:

1. Modlitwa za zmarłych to zwyczaj znany także w Izraelu. Czytamy o nim w 2 Księdze Machabejskiej (12 , 28nn). Wiem, ze protestanci  nie uażają tej księgi za natchnioną, ale jest ona świadectwem, że już przed Chrystusem taka praktyka była znana. Więcej znajdziesz TUTAJ

2. Na to pytanie odpowiedź zna tylko Bóg.

3. Chodzi zapewne o zakaz czynienia rzeźb? To nie jest odrębne przykazanie. Wystarczy zajrzeć do tekstu Biblii. Np. w księdze Wyjścia:

Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!  Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.

Jeśli toś umie czytać ze zrozumieniem widzi, że chodź wypowiedź zaczyna się od "nie będziesz" i w środku ma "nie będziesz" dotyczy jednej i tej samej sprawy. "Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył" czytamy, co jest rozwinięciem pierwszego zdania: Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Trudno tego nie zauważyć.

W naszym serwisie jest zresztą cały artykuł na ten temat.

4. Zadajmy pytanie inaczej: czy rysunek może obrażać Boga? Oczywiście. Gdy zawiera treści obrażające Boga, przeciwne Bogu. Ale np. jeśli to rysunek kaczki pływającej po stawie albo drzew w ogrodzie, kwiatków, słonia, nosorożca, czy człowieka kopiącego piłkę: czy to obrażanie Boga?

Podobnie jest z rysunkami na skórze. Ich treść może obrażać Boga. Ale czemu sam fakt wykonania rysunku miałby Boga obrażać? Zwłaszcza gdy to coś zmywalnego, co wkrótce zejdzie, trudno dopatrywać się w tym jakiegokolwiek grzechu.

J.

 

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg